Pojď řídit největší bezemisní zdroj v Česku!

Staň se operátorkou/operátorem jaderné elektrárny.

Čistá energie. Elitní pracoviště. Smysluplnost.

Chci se stát operátorem/operátorkou

Kdo řídí nejsilnější stroj v Česku?

Operátor/ka řídí elektrárnu z blokové dozorny, kde pracuje s dalšími kolegy jako je operátor/ka sekundární části (turbíny), operátor/ka primární části (reaktoru) a jejich vedoucí.

V blokovce, jak tomu u nás říkáme, se sbíhají informace o teplotách, tlacích a dalších parametrech zařízení uvnitř celé elektrárny. Operátoři v dozorně sledují všechny procesy, kontrolují a řídí provoz zařízení, sledují ukazatele, aby včas detekovali vznik možných provozních problémů, reagují na různorodé provozní situace, regulují výkon a startují nebo odstavují turbíny či reaktor.

Pravidelně také nacvičují krizové situace a postupy v rámci havarijních cvičení. Jaderná elektrárna vyrábí čistou elektřinu non-stop, takže i operátoři pracují ve směnném pracovním režimu.

Jo a operátoři a operátorky si nenosí práci domů 😊.

Nebaví tě číst? Mrkni na video!

Můžeš být i ty jaderným operátorem či operátorkou?

Studuješ nebo už máš dostudovanou VŠ s technickým zaměřením (elektrotechnika, energetika, fyzika, chemie, strojírenství, technologie a materiály)?

Umíš se maximálně
soustředit

na pracovní výkon?

Jsi zodpovědný/á a máš respekt k pravidlům?

Jsi v dobré zdravotní kondici a máš čistý trestní rejstřík?

Naše operátory a operátorky si hýčkáme

73 000 Kč

Průměrná nástupní mzda
vč. příspěvku na bydlení.

90 000 Kč

Průměrná mzda
po 2,5 letech

A k tomu navíc...

Kafetérie na volný čas, sportovní aktivity, ubytování a relaxaci ve výši 15 500 Kč / rok.

Příspěvek na relaxaci 4 000 Kč / rok.

Příspěvek na penzijní připojištění či životní pojištění ve výši až 1 300 Kč / měsíc.

Dotované stravování v naší skvělé kantýně, kde si pochutnáš na různorodé nabídce výborně připravených pokrmů.

Příspěvek na bydlení ve výši 10 000 Kč.

A mnoho dalšího jako např. nadstandardní zdravotní prohlídka, poskytnutí bezúročné půjčky na bydlení, zvýhodněné pojištění, operativní leasing...

Kam až to můžeš dotáhnout?

Operátor/ka primárního okruhu

Vedoucí blokové dozorny

Nebo přes další pozice až na ředitele elektrárny

Kudy vede cesta k řidičáku na reaktor?

Studuješ SŠ?

Baví tě jaderná energetika?

Přihlas se na Jadernou maturitu!

Na této stáži se seznámíš s fungováním elektrárny i s odborníky, kteří v ní pracují. Uděláš si vlastní názor na „jádro“ a rozhodneš se, zda je to něco, v čem se chceš dál rozvíjet a pokračovat.

Studuješ technickou VŠ?

Neváhej se přihlásit na 2týdenní stáž Letní univerzita!

Když úspěšně zvládneš psychotesty potřebné pro práci operátora, získáš navíc stipendium ve výši až 480 000,- po zbytek studia VŠ.
A po škole máš práci jistou!

Máš už diplom v kapse?

Máš už vystudovanou VŠ technického směru, pracuješ v jiném oboru, ale práce v jaderné energetice by tě lákala?

Bydlíš v regionu jedné z jaderných elektráren, nebo by ses rád/a odstěhoval/a do malebného prostředí Vysočiny nebo Jižních Čech? 😊

Stačí se přihlásit, a pokud zvládneš testy, tak můžeš nastoupit!

Jak probíhá výběrové řízení?

Psychodiagnostické testy

Tady cesta začíná. Testy nám ukážou, zda máš ten správný osobnostní profil.

Zdravotní prohlídka a pohovor

Pokud testy dobře dopadnou, absolvuješ zdravotní prohlídku, kde tě kromě standardního vyšetření čeká také audiometrie.

Po úspěšně absolvované prohlídce následuje pohovor, kde se potkáš osobně s vedoucím operátorů vybrané jaderné elektrárny.

Prověrka NBÚ

Pokud si padneme do oka, stačí už jen získat prověrku Národního bezpečnostního úřadu (stupeň citlivé činnosti) a můžeš se těšit na začátek kariéry snů!

Často pokládané dotazy

Když to nezkusíš, tak se to nedozvíš! 😊 Chytni příležitost za pačesy a přihlas se. Spoustu věcí tě naučíme během 2letého (placeného) výcviku, který tě na řízení jaderky spolehlivě připraví.😊
Pokud máš vystudovanou VŠ s technickým zaměřením, tak se určitě neváhej přihlásit. Pracovní zkušenosti z jiného oboru se ti budou hodit a vše potřebné tě doučíme.
Ano, lokalitu si můžeš zvolit 😊.
Nástupy jsou zpravidla k 1. 9. a dozvíš se o tom se včasným předstihem, takže budeš mít dostatek času na to sehnat si případně bydlení. Navíc můžeš využít zvýhodněnou zaměstnaneckou půjčku a určitě se ti bude hodit příspěvek na bydlení 😊.
Tak nevěš hlavu. Máme tu spoustu dalších příležitostí jak na jaderce, tak i na jiných lokalitách. Vše je o domluvě.
Dobrý sluch, dobrý zrak, bez vážnějších onemocnění. Řídíme se vždy lékařským posudkem.
Před psychotesty si dobře odpočiň, a hlavně se vyspi. Nepožívej alkohol a zbytečně se nestresuj. Je lepší přijít s čistou hlavou a jasnou myslí 😊. Před samotným pohovorem je dobré mít jasno v motivaci k tomu stát se operátorem/operátorkou.
I to se může stát. Tvoje úsilí však nemusí přijít vniveč. V rámci Skupiny ČEZ máme pravidelně otevřených několik desítek i pár stovek pozic. Vše je na domluvě a jsme rádi, když najdeš uplatnění kdekoliv jinde u nás. 
Než tě pustíme do ostrého provozu, tak se budeš 2 roky připravovat a vše pravidelně trénovat na simulátoru. Navíc si tě pak ze všeho vyzkoušíme, takže v důsledku není čeho se bát.
Na první pohled se může zdát, že směnný provoz je nevýhoda. Opak je pravdou. Naše parta si to nemůže vynachválit. Když si potřebují něco zařídit, dají si směnu na určitý čas, a když se zrovna směna nehodí, prohodí si směnu s kolegou či kolegyní. V tomhle je to vlastně dost flexibilní a velká výhoda je, že si práci prostě nenosíš domů😊.

Život v okolí jaderných elektráren

Temelín

 • Do Temelína je zajištěno autobusové spojení z Českých Budějovic a Týna nad Vltavou, nebo se můžeš dopravit svým autem a využít pak parkoviště přímo před elektrárnou. Z Budějovic navíc jezdí cyklobus, takže ráno můžeš naložit kolo a po práci si vyčistit hlavu šlápnutím do pedálů příjemnou projížďkou domů.
 • V okolí elektrárny se můžeš těšit z krásné přírody a z mnoha cyklostezek. V dojezdové vzdálenosti na tebe čeká Šumava, Český Krumlov, Novohradské hory, Vltava, Lipno a Alpy.
 • Na své si přijdou i milovníci kultury, historie i městského života. Do Týna (nebo Tejna, jak říkáme), je to, co by kamenem (a jezdí tam firemní autobus). Krapet dál jsou České Budějovice, které jsou mimo jiné 2. nejlepším městem pro život v ČR, Hluboká, a kdyby sis chtěl/a hodně zajet, nabízí se nespoutaná Šumava, nebo Jihočeské rybníky.
 • O víkendu můžeš vyrazit třeba do Českého Krumlova. V létě jsou tu slavnosti, kam se sjíždí lidé ze všech koutů republiky.
 • V blízkosti Temelína je několik školek, základní i střední školy různého směru a několik univerzit.
 • Samozřejmostí je i veškerá občanská vybavenost, dobrá dopravní infrastruktura, obchody a restaurace zaměřené nejen na českou kuchyni 😊.
 • Zkrátka Temelínsko je pro vyvážený život stvořené. Máš tu vše, co můžeš potřebovat pro sebe i pro svou rodinu 😊.

Dukovany

 • Do Dukovan je zajištěno autobusové spojení z Třebíče, Moravského Krumlova nebo Náměště nad Oslavou. Můžeš se dopravit i vlastním autem a využít parkoviště u elektrárny.
 • Dukovany se nachází na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Jsou obklopené krásnou přírodou, kde si můžeš užít cyklostezky nebo mnoho tras na pěší výlety. V zimě si dokonce můžeš zaběžkovat. Dalešická přehrada je ideální místo pro milovníky vodních sportů.
 • V okolí je veškerá občanská vybavenost a mnoho historických měst, která žijí kulturou. Například v nedaleké Třebíči najdeš 3 UNESCO památky na jednom místě. Na koncerty, festivaly a další kulturní akce jsou bohatá i další města v okolí – Moravský Krumlov, Jaroměřice nad Rokytnou nebo Náměšti nad Oslavou.
 • A kdyby ti byla okolní města malá, tak do Brna je to necelou hodinku autem.
 • Jižně od Dukovan můžeš pokračovat do vinařských krajin nebo na okouzlující Pálavu.
 • Okolí Dukovan je ideální místo i pro rodinný život. Najdeš tu školky, základní školy, mnoho středních škol různého zaměření a vysoké školy v Brně. Pro děti se v okolních obcích i městech nabízí mnoho volnočasových aktivit, které mnohdy organizují naši kolegové z elektrárny 😊.
 • Krom toho ale nabízí i mnoho příjemných míst na posezení s přáteli – restaurace, kavárny nebo pivovary. Co si třeba dát májový ležák z Dalešického pivovaru, kde se natáčel film Postřižiny?

Podívej se na videa

Jak se řídí jaderná elektrárna?

Primární okruh jaderných elektráren

Rozhovor s operátorem sekundárního okruhu