Stavba domu

Výstavba domu a větší zásahy do bydlení

Ušetřete díky zateplení:

Víte, že …

… dobře navrhnuté a provedené zateplení domu může snížit náklady na vytápění až o 60 procent?

… staré domy, kde se úniky tepla nebraly příliš v potaz, mají až o 60 procent vyšší náklady na vytápění než dnes stavěné nebo zateplené domy?

… skutečně ekonomické zateplení domu by mělo mít tloušťku alespoň 12 až 15 centimetrů, jinak není dostatečně účinné?

Postavte si nízkoenergetický dům:

Víte, že …

… energeticky pasivní dům, tedy dům, který již díky promyšlené konstrukci nepotřebuje vytápěcí systém, používá k ohřevu vzduchu většinou elektřinu? Ostatní zdroje tepla jsou totiž výrazně méně efektivní.

… základem energeticky pasivního domu je pečlivé hospodaření s teplem? Nezbytná je rekuperace tepla při větrání – teplý vzduch proudící ven z domu ohřívá vzduch, který do domu vstupuje.

… energeticky pasivní dům má obvykle výrazně prosklenou jižní stěnu? Je to proto, aby se maximálně zužitkovala energie slunce pro ohřev vnitřního prostředí domu. Severní okna jsou naproti tomu malá nebo úplně chybí.

Ušetřete s tepelným čerpadlem:

Víte, že …

… tepelné čerpadlo dokáže v domě snížit spotřebu energie až na třetinu?

… při použití tepelného čerpadla je nejvýhodnější podlahové topení? Na vytopení místností do příjemné teploty totiž stačí teplota vody kolem 35 stupňů Celsia, při které má tepelné čerpadlo vysokou účinnost.

… tepelné čerpadlo může získávat tepelnou energii ze země, vody nebo i venkovního vzduchu?

Uvažujte o nových možnostech:

Víte, že …

… pokud by se využily všechny vhodné lokality pro stavbu větrných elektráren, bylo by možné v Česku vyrobit z větru až 8,5 procenta současné spotřeby?

… nejvýhodnější lokality pro výrobu energie ze slunečního svitu, jsou u nás na jižní Moravě a ve středních Čechách? Inu, kdo ochutnal víno z Mělnicka nebo Mikulovska, ví své…

… nejvíce elektřiny z obnovitelných zdrojů u nás v současnosti vyrábějí vodní elektrárny? Do budoucna se počítá také s větším využitím energie větru a spalováním biomasy.