Největší turbína ve střední Evropě projde modernizací

17. 1. 2014

Výkonnější turbína se bude od září otáčet na prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín. Plzeňská Doosan Škoda Power vymění tři nízkotlaké rotory včetně statorových částí a systém regulace turbíny. Díky tomu se zvýší výkon turbogenerátoru temelínské jedničky o dvě procenta, tedy o 22 MWe (megawatt elektrických). Práce budou provedeny během odstávky, která začne na konce června.

Temelín tak pokračuje ve zvyšování efektivity provozu. Již loni díky využití projektových rezerv zvýšil výkon o čtyři procenta. Další dvě procenta si vedení elektrárny slibuje právě od nových nízkotlakých rotorů turbíny. To umožní ročně vyrobit až 340 miliónů kWh elektřiny, což odpovídá spotřebě přibližně stovky tisíc českých domácností. Přitom se nemusí spálit 300 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší vypustit přibližně 250 tisíc tun CO2 . Modernizované díly dodá Doosan Škoda Power v létě nejprve pro první výrobní blok. „Od nových rotorů očekáváme vylepšení provozních parametrů včetně dosažení výkonu turbogenerátoru 1078 MWe. Věřím, že dodavatel naše očekávání naplní,“ říká Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín. Na druhém bloku budou rotory vyměněny o rok později.

Škoda Power výměnu rotorů připravuje od roku 2010. „Jako výrobce a dodavatel temelínské turbíny ji velmi detailně známe. Přes počáteční komplikace se nám ji společně s provozovatelem podařilo vyladit. V roce 2007 jsme vyměnili vysokotlakou průtočnou část a nyní proběhne podobná úprava také v nízkotlaké části turbíny. Tím by měla být modernizace turbín v Temelíně definitivně uzavřena,“ říká Luboš Prchlík, ředitel Výzkumu a vývoje ve společnosti Doosan Škoda Power.

Zvýšení výkonu turbogenerátoru je podle vedení elektrárny záležitost vyšší účinnosti, která nebude mít vliv na bezpečnost elektrárny. „Díky novým dílům vyrobíme ze stejného množství páry více elektřiny. Každopádně i nadále je pro nás na prvním místě udržení vysoké úrovně bezpečnosti. To je parametr, který bude nad vším ostatním vyčnívat po celou dobu provozu,“ doplnil temelínský ředitel.

Kvůli výměně rotorů energetici plánují na prvním bloku delší odstávku. U běžných odstávek v plánech počítají s padesáti dny. Tuto náročnější odstávku chtějí temelínští zvládnout za 74 dní. „Hodně ale bude záležet na tom, jak se podaří vyladit nové nízkotlaké rotory i další pomocné systémy při najíždění bloku v závěru odstávky. Průběžné zprávy od výrobce mi dodávají optimismus,“ poznamenává Štěpanovský.

Temelín má největší turbínu ve střední Evropě

Temelínský turbogenerátor pracuje na výkonu 1056 MWe a po kompletní modernizaci dosáhne výkonu 1078 MWe. Šedesát metrů dlouhé turbosoustrojí se skládá z jednoho vysokotlakého dílu, tří nízkotlakých a generátoru. Váží 2 tisíc tun a rotor se za vteřinu otočí padesátkrát. Obvodová rychlost nejdelších, lehce přes metr dlouhých lopatek, je 2500 km/h, tedy přibližně dvakrát více než je rychlost zvuku. Vzdálenost mezi Prahou a Temelínem by překonala za tři minuty.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín