Ochraně jaderných elektráren musíme věnovat pozornost

18. 4. 2014

Nový jihočeský policejní ředitel Miloš Trojánek navštívil Jadernou elektrárnu Temelín. Přijel v doprovodu svého předchůdce Radomíra Heřmana. „Přijel jsem na pozvání ředitele elektrárny a jsem tu dnes podruhé,“ uvedl jihočeský policejní ředitel Miloš Trojánek při příjezdu na Temelín.

Na elektrárně si Miloš Trojánek prohlédl zázemí Policie ČR i Řídicí centrum fyzické ochrany. Setkal se také s ředitelem bezpečnosti elektráren ČEZ Bohdanem Zronkem a ředitelem JE Temelín Milošem Štěpanovským.

„Mám zkušenost z Dukovan a chtěl jsem si je porovnat s tím, jak je spolupráce jednotlivých složek ochrany elektrárny nastavena tady na Temelíně. Vím, že ochraně obou jaderek je potřeba věnovat patřičnou pozornost,“ uvedl Miloš Trojánek.

Podle nového jihočeského policejního ředitele je zázemí pro práci policie na Temelíně výborné. „Také úlohy a úkoly jednotlivých složek jsou jasně nastavené. Jsem spokojený. Není žádný důvod k obavám, že by policie z nějakých technických či organizačních důvodů nemohla plnit úkoly, které na Temelíně má.“

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem 2x 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostemby stačila na celý rok.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín