Při hrozícím kolapsu energetické soustavy může dispečerům pomoci i Temelín

24. 2. 2015

Při problémech v přenosové soustavě může první blok elektrárny Temelín snížit výkon až na polovinu. Tím významně přispěje k možnostem ochrany soustavy před jejím rozpadem. Takový je výsledek zkoušky zaměřené na regulační schopnosti nové turbíny, která o víkendu proběhla v elektrárně Temelín.

Dosud by temelínská jednička při problémech v přenosové soustavě snižovala výkon o 230 MWe (megawatt elektrických). O víkendu byla ověřena hranice regulačních schopností o dalších 300 MWe. Pokud tedy dojde například k neplánovaným přetokům elektřiny z německých větrných elektráren, může Temelín významně pomoci k udržení stability sítě.

Během víkendové zkoušky sledovali odborníci z Temelína především chování zařízení v nejaderné části elektrárny. „Nejlepším provozním stavem je pro jadernou elektrárnu plný výkon. Nižší výkony jsou, laicky řečeno, srovnatelné s jízdou autem rychlostí 50 km/h na čtyřku. Víkendovou zkouškou jsme si potvrdili, že blok můžeme provozovat na polovičním výkonu a po vyhodnocení získaných dat zvážíme rozšíření nabídky výkonu pro regulaci nebo řešení krizových stavů rozvodné soustavy,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel JE Temelín Skupiny ČEZ.

Loni Temelín přispěl k udržení stability v přenosové soustavě v polovině března, kdy na tři hodiny druhý blok snížil výkon o 100 MWe. Důvodem bylo riziko přetížení rozvodné soustavy vlivem velké výroby větrných elektráren na severu Německa.

Právě neplánované přetoky elektřiny z německých větrných elektráren dlouhodobě ohrožují stabilitu středoevropské přenosové soustavy. Jejich výkon odpovídající patnácti Temelínům a nedostatečná přenosová kapacita mezi severem a jihem Německa způsobují nárazová přetížení českých a polských přenosových linek. Hned dvakrát čelil ČEPS této situaci během letošního ledna. Stálo ho to desítky miliónů korun.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostemby stačila na celý rok.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ