V Temelíně si hendikepovaní chtějí vydělat na odtah zplodin z keramické pece

14. 4. 2015

Pomoci lidem s hendikepem mohou návštěvníci Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Do konce dubna zde vystavuje výrobky chráněná dílna Nazaret Borovany. Ta v současné době zaměstnává sedmnáct tělesně postižených lidí a dalších 22 klientů do dílen pravidelně dochází. Vedení Nazaretu chce výtěžek z prodeje použít na úpravu keramické pece.

„V Temelíně jsme už dvakrát vystavovali v rámci Velikonočních trhů, které byly určeny hlavně pro zaměstnance. Do temelínského infocentra se vracíme přesně po roce a výrobky si zde mohou koupit všichni návštěvníci. Peníze získané z prodeje výrobků přidáme na hromádku příspěvků, ze kterých uděláme odtah zplodin i u třetí pece,“ říká Marie Verboon Filipová, ředitelka Nazaretu.

Nazaret používá tři keramické pece. U dvou se podařil odtah zplodin již udělat. Letos by chtěli dokončit stejnou úpravu i u zbývající pece. Investice vyjde na 25 tisíc a čtvrtina ještě zbývá Nazaretu našetřit.

Vedle keramiky si návštěvníci Infocentra JE Temelín mohou zakoupit i tkané koberce a tašky, malovaná trička a dekorační vytkávané obrazce pro církevní účely.

Infocentrum JE Temelín je otevřeno denně 9:00 – 16:00 hodin. Vstup je volný.

 

Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín zahájilo svůj provoz v roce 1991 v jedné z administrativních budov. V roce 1997 se přestěhovalo do nově zrekonstruovaných prostor v zámečku Vysoký Hrádek. Dosud nejvyšší roční návštěvu zaznamenalo IC v roce 2012, kdy si ho přijelo prohlédnout 34.203 návštěvníků. V roce 2006 se u IC uskutečnil první svatební obřad. Do dnešního dne jich zde bylo celkem 53. Každoročně zde probíhají různé výstavy. V letošním roce poskytne zázemí jedenácti vystavovatelům.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ