Rallye Český Krumlov vedla i Temelínem

22. 5. 2015

Nikoli vteřiny, ale především kapacitu baterie sledovali účastníci hvězdicové jízdy New Energies Rallye Český Krumlov. Ta dnes dopoledne odstartovala z Tábora, Třeboně a rakouského Freistadtu a byla určená pro vozidla s alternativním pohonem. Elektřinou dobíjené vozy tvořily polovinu z osmnácti posádek vyjíždějících z Tábora. I proto organizátoři jako místo průjezdní kontroly zařadili Jadernou elektrárnu Temelín.

Elektřinu z největší české elektrárny nakonec ani jeden z účastníků využít nemusel. Všichni baterie svých vozidel dobili před startem v Táboře a to jim bez potíží stačilo k překonání téměř stokilometrové vzdálenosti do cíle v Českém Krumlově. Při průjezdní kontrole před hlavní branou do temelínské elektrárny dostali na památku maketu jaderného paliva. „Z jedné peletky o velikosti dvou ibalginů se vyrobí elektřina, která by elektromobilu vystačila na ujetí 25 tisíc kilometrů. Přitom v jednom temelínském reaktoru je 15,5 miliónů těchto peletek,“ poznamenává Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Ve zbytku dvoudenní soutěže se oči posádek zaměří více na časomíru, protože o vítězi rozhodne přesnost v jednotlivých měřených úsecích. Ještě v pátek odpoledne účastníky čeká první etapa vedoucí z Českého Krumlova do Českých Budějovic zakončená testem přesnosti na výstavišti.

V sobotu následuje více než sto kilometrů dlouhá druhá etapa České Budějovice - Kaplice - Lipno nad Vltavou s cílem v českokrumlovské Jelení zahradě. „Během této etapy účastníci projedou například i rychlostní zkouškou Lipno, která je součástí trasy „velké“ rallye,“ představuje část programu závěrečného dne New Energies Rallye Český Krumlov jeden z organizátorů Pavel Kacerovský.

V České republice je v současnosti registrováno asi 700 elektromobilů. Podle odhadů by do konce letošního roku mohlo dojít k překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Nejvíce dobíjecích stanic, konkrétně 42 (z toho 7 rychlodobíjecích) provozuje energetická společnost ČEZ.

 

Víte, že …

  • v prvních čtyřech měsících roku 2015 se v České republice registrovalo přesně 150 nových elektromobilů. Nejprodávanějšími značkami jsou zatím letos Volkswagen (39), Nissan (30), BMW (24), Tesla (18) a Ford (17).
  • v loňském roce se v tuzemsku registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, což je šestkrát více než v roce 2013, kdy elektromobil přihlásilo 37 majitelů
  • v roce 2014 byly nejprodávanějšími značkami v ČR VW (76 kusů), BMW (70), Nissan (32), Tesla (20)
  • kdyby každý ze 700 elektromobilů najel ročně 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 1,5 miliónů kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 400 českých domácností), což elektrárna Temelín vyrobí za 45 minut.

 

  

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ