INFORMACE Z JE TEMELÍN 104 / 2015

1. 6. 2015

První blok je v provozu na plánovaném výkonu. Na druhém bloku probíhá plánovaná odstávka spojená s výměnou paliva v reaktoru. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Odstávka druhého bloku elektrárny se protáhne. Důvodem jsou dodatečné práce, jejichž potřeba vznikla při závěrečné montáži reaktoru. Konkrétně jde o vyčištění a vysušení dílčích komponent víka reaktoru, kam se 1,5 m3 vody dostalo při plnění reaktoru. Voda byla svedena do sběrné nádrže. Pro čištění a sušení komponent je nutné víko demontovat. O události byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Událost byla předběžně hodnocena stupněm INES 0, kdy nejsou porušeny limity a podmínky provozu.

Většina důležitých prací plánovaných na odstávku je již hotova. Je vyměněno palivo, jsou ukončeny kontroly tlakové nádoby reaktoru a bezpečnostních systémů, do skladu byly zavezeny tři kontejnery s použitým palivem. Rovněž práce na turbíně probíhají v souladu s harmonogramem. Nové rotory jsou usazeny na svých pozicích a turbína je tak připravena na provedení vyvažování.

Mezinárodní stupnice INES hodnotí různé události, závady a poruchy na jaderných zařízeních. Škála má osm úrovní, významnější poruchy jsou od čtvrtého stupně. Nejnižším stupněm je INES 0 značící odchylku, kdy nejsou porušeny limity a podmínky provozu.

Informace o parametrech na 1. bloku dnes 1. 6. 2015 v 12:15 hodin:

  • blok je na plánovaném výkonu
  • výkon turbogenerátoru – 1078 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 3 850 079 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku dnes 1. 6. 2015 v 12:15 hodin:

  • blok je v odstávce pro výměnu paliva
  • výkon turbogenerátoru - 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 725 540 MWh

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí Skupiny ČEZ
Jaderná elektrárna Temelín