První blok snižuje výkon, odstávka začne za dva týdny

25. 6. 2015

Od dnešního dne pracuje první blok ve výkonovém efektu. V jeho průběhu bude výkon reaktoru pozvolna snižován až na úroveň cca 85 procent. V návaznosti na výkon reaktoru bude klesat výkon turbogenerátoru. Provoz na výkonovém efektu bude ukončen v pátek 10. července, kdy bude blok plánovaně odstaven pro výměnu paliva.

Přechod na výkonový efekt znamená, že palivo bylo v průběhu kampaně optimálně využito. Je to signál dobrého provozu bloku v období od jedné odstávky pro výměnu paliva ke druhé. V průběhu výkonového efektu se postupně snižuje výkon reaktoru přibližně o jedno procento za den. Při nižším výkonu reaktoru je možno dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů a tím je co nejefektivněji využít.

První blok bude odstaven v pátek 10. července. Odstávka je plánována do konce srpna a bude během ní například vyměněna čtvrtina paliva.

Na druhém bloku byly úspěšně provedeny tlakové zkoušky, které potvrdily těsnost primárního a sekundárního okruhu. Aktuálně se dokončují činnosti na turbíně a probíhá příprava na start reaktoru, který je očekáván v nejbližších dnech.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,278 miliard kilowatthodin elektřiny.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostemby stačila na celý rok.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ