Start reaktoru druhého bloku odložen

26. 6. 2015

Dnes ráno byl odložen start reaktoru druhého bloku po odstávce. Důvodem bylo zjištění vnitřní netěsnosti jednoho z parogenerátorů.

Aktuálně probíhá vychlazování bloku pro opravu závady. K úniku radioaktivity mimo zařízení bloku nedošlo. Událost nemá dopad na okolí elektrárny ani na její zaměstnance. O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Od čtvrtka pracuje první blok ve výkonovém efektu. Každý den bude výkon bloku snižován přibližně o jedno procento až na úroveň kolem 85 procent. Provoz na výkonovém efektu bude ukončen v pátek 10. července, kdy bude blok plánovaně odstaven pro výměnu čtvrtiny paliva. Odstávka je plánována do konce srpna.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,304 miliard kilowatthodin elektřiny.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostemby stačila na celý rok.

  

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ