V Dukovanech vymění palivo ve třetím bloku

7. 12. 2018

Dnes ve 12 hodin začali operátoři třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany snižovat výkon reaktoru. Energetici tak zahájili poslední odstávku letošního roku pro výměnu paliva za čerstvé. Dále během ní plánují provést rozsáhlé kontroly zařízení a zrealizovat 47 technických a investičních akcí. Odstávka potrvá do konce ledna. Ostatní tři dukovanské výrobní bloky jsou v provozu na plném výkonu.

Operátoři blokové dozorny, tzv. „velína“ třetího výrobního bloku, začali snižovat výkon reaktoru dnes přesně ve 12 hodin. Elektřinu by měl blok přestat dodávat do sítě asi od 18 hodin, kdy odpojí oba generátory. Zákazníků se toto snížení výroby nijak nedotkne, ČEZ potřebnou elektrickou energii během vánočních svátků dodá z jiných vlastních zdrojů. „Odstávky jaderných bloků plánujeme tak, abychom optimálně využili palivo i personální kapacity s respektováním všech inspekčních period pro zajištění bezpečného provozu a zároveň se snažíme využívat období s nižší spotřebou a dostatkem kapacit,“ vysvětluje člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Na období odstávky  je v plánu  47 významných technických a investičních akcí. Bude pokračovat rekonstrukce podružných rozvaděčů, která je jednou z nejnáročnějších investičních akcí tohoto roku. Elektrárna také dokončí výměny ochran systémových rozvoden a kontroly dalších částí a zařízení jako jsou parogenerátory, hlavní cirkulační čerpadla, parní turbíny a další zařízení primárního a sekundárního okruhu. I v rámci naší poslední odstávky tohoto roku nás čeká řada standardních, ale náročných kontrol, velké množství servisních činností na zařízení. V rámci přípravy řešíme téměř 11 500 pracovních příkazů. Na všechny musíme být řádně připraveni,“ zdůraznil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.