Obě jaderné elektrárny letos s rekordní výrobou

V pondělí 3.12. v 14:30 hodin překonala elektrárna Temelín dosud nejvyšší roční výrobu 13,913 miliard kWh elektřiny z loňského roku. K osmé hodině ranní v úterý 4.12. vyrobily oba bloky 13,946 miliard kWh. Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín přes 133,714 miliard kWh elektřiny.

Prohlédněte si VIDEO k rekordní výrobě v jaderných elektrárnách!

Letos vyrobené rekordní množství elektřiny by stačilo téměř 3,5 roku pokrývat spotřebu celých jižních Čech nebo 11,5 let zásobovat všechny jihočeské domácnosti. V závěru letošního roku předpokládáme, že svůj dosavadní výrobní rekord překoná i jaderná elektrárny Dukovany. Ten dosud činí 14,448 miliard kWh elektřiny.

Elektrárna Temelín

Elektrárna Temelín

Dosavadní výrobní rekord překonala temelínská elektrárna s předstihem 28 dní. Má také dobře nakročeno k překonání výroby 15 miliard kilowatthodin. „Tento výrobní cíl jsme si dali před pět lety. Díky dobrému provozu od začátku roku a zkrácením obou odstávek se nám podařilo vytvořit několikadenní rezervu. Teď už bude záležet na provozu v posledním měsíci roku,“ uvedl Vladimír Hlavinka, člen představenstva a ředitel divize Výroba ČEZ.

Pro dosažení dobrých výrobních výsledků je klíčové dodržení délky odstávek pro výměnu paliva v reaktoru. Obě letošní odstávky zvládl Temelín v součtu za 95 dní, tedy o šest dní dříve než bylo plánováno.

Rekordní výrobní výsledky jsou podle vedení elektrárny signálem spolehlivého provozu obou bloků. Ředitel Hlavinka při této příležitosti poznamenal. „Jaderné elektrárny patří k nejlevnějším zdrojům výroby elektřiny. Navíc, čím vyšší je výroba z jaderných elektráren, tím můžeme méně využívat naše uhelné elektrárny, což se nám může hodit v následujícím období, kdy zatím nebyla uzavřena smlouva s Czech Coal s ohledem na extrémní požadovaný nárůst ceny uhlí z jeho strany.“

Elektrárna Dukovany

Elektrárna Dukovany

I přes dobré výrobní výsledky zůstává největší prioritou pro vedení Temelína bezpečnost provozu. „Naším cílem je být mezi pětinou nejlépe provozovaných elektráren světa. Do této elitní společnosti jsme se dostali již loni, ale rozhodně jsme sem nepřišli pouze na návštěvu. Chceme se zde dlouhodobě usadit,“ doplnil ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Bezpečnost elektrárny Temelín nedávno potvrdilo 12 odborníků, kteří byli na jihočeskou elektrárnu vysláni Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a Temelín prověřovali tři týdny.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ