Z elektrárny do Vancouveru aneb syn chce překonat svého otce

Tušimice/Klášterec nad Ohří – Velitel družstva z pobočné stanice Hasičského záchranného sboru Skupiny ČEZ v Elektrárnách Tušimice a Prunéřov Luboš Jíra odlétá právě dnes (4. 2.) do Vancoveru. Jako účastník zimních olympijských her se ovšem v Kanadě nebude věnovat své profesi. Je totiž současný trenér české reprezentace sáňkařů. Spolu s ním tam odlétá i jeho devatenáctiletý syn Luboš, který bude saně sedlat.

Na saně usedne ještě Matěj Kvíčala ze Smržovky, neboť pojedou jako dvojka. Chtějí skončit nejhůře na patnáctém místě,“říká Luboš Jíra starší, otec a trenér v jedné osobě. Sám byl přitom před dvaadvaceti lety účastník Zimních olympijských her v Calgary, kde spolu se známým kreslířem a humoristou Petrem Urbanem skončili ve dvojici na třináctém místě.

Otec a syn Jírovi aneb trenér sáňkařské reprezentace a třetí nejmladší olympionik české výpravy.

Otec a syn Jírovi aneb trenér sáňkařské
reprezentace a třetí nejmladší olympionik
české výpravy.

Oba mladíci mají za sebou svou první sezonu mezi seniory. Během té loňské, ještě juniorské, skončili přitom třetí ve Světovém poháru a čtvrtí na mistrovství světa v Naganu. Na zimní olympiádu se pak kvalifikovali díky dobře zajetým jízdám během Světového poháru. „Čtyři Světové poháry byly kvalifikační. Z celkem 37 dvojic skončili na celkovém 16. místě. Na olympiádu jich přitom postupovalo dvacet. Na mistrovství světa v lotyšské Siguldě byli patnáctí. Reálná šance, že obsadí toto místo na olympiádě, a možná i lepší, tu tudíž je,“ doufá Luboš Jíra.

Mladý reprezentant z Klášterce nad Ohří, je třetím nejmladším českým olympionikem, přitom neskrývá, že chce trumfnout svého otce. To se mu na juniorském mistrovství světa již podařilo, neboť jeho otec jako junior nejlépe zajel mistrovství na pátém místě. Aby však překonal jeho umístění na olympiádě před dvaadvaceti lety, museli by s Matějem Kvíčalou skončit nejhůře dvanáctí.

Jíra i Kvíčala mají sáňkařství v krvi, Luboš junior je už čtvrtým v rodině Jírů, krom jeho otce totiž závodili na saních i jeho děda a praděda. Rovněž Matěj ze Smržovky pochází ze známé sáňkařské rodiny. Do Vancouveru si vezou jen jedny saně. „Byly pro ně doslova vyrobeny na míru v Lotyšsku a přišly na 150 000 korun. Bohužel peníze na tento druh sportu se od sponzorů shánějí velice těžko, proto mají jedny a jen náhradní díly k tomu,“ dodává Luboš Jíra starší.

Až do 14. února budou sáňkařští reprezentanti trénovat v Kanadě na suchu. Budou si tak utužovat svou fyzičku a snažit se udržet v co nejlepší rychlostní a vytrvalostní kondici.  Poté bude následovat trénink na ledě. Dnem D se pro ně stane 17. únor, vzhledem k časovému posunu to ovšem v případě televizního přenosu bude 18. únor ve 2 hodiny ráno.  

Skupina ČEZ je generálním partnerem českého olympijského týmu.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy

Zveřejněno
4
Únor 2010

Soubory ke stažení:

Dokument Typ Velikost
Otec a syn Jírovi aneb trenér sáňkařské reprezentace a třetí nejmladší olympionik české výpravy.jpg195 kB