Temelínští pomohli v sedmi neziskovkách jižních Čech

Čtyřicet pět zaměstnanců elektrárny Temelín věnovalo 23. - 24. 4. svůj pracovní den neziskové organizaci. Již šestý rok se ujali zednických, zahradnických, malířských, úklidových prací i dalších profesí a pomohli sedmi neziskovým organizacím v Jihočeském kraji. Zájem o dobrovolnictví na elektrárně Temelíně roste, protože loni se projektu Čas pro dobrou věc zúčastnilo 22 pracovníků elektrárny.

Čas pro dobrou věc
Projekt firemního dobrovolnictví „Čas pro dobrou věc“ organizuje Skupina ČEZ od roku 2008. Kdo si najde „Čas pro dobrou věc,“ může jeden pracovní den v roce darovat potřebným. Skupina ČEZ tuto možnost zaměstnancům nabízí již šestý rok.

Jedná se o dlouhodobou spolupráci založenou na dobrovolnosti všech zúčastněných stran. Do současnosti pomáhalo veřejně prospěšným organizacím téměř 2 000 firemních dobrovolníků. Průměrně takto podpořili 50 institucí ročně.

Do stanice Pomoc přírodě v Týně nad Vltavou přišlo pomoci 19 dobrovolníků. Nezalekli se ani zednických prací, další se pustili do zahradních úprav areálu nebo úklidu. Vitríny pro exponáty zapůjčené ze sbírky přírodovědného muzea se dočkaly nového nátěru. Občanskému sdružení pomohli dobrovolníci také s chystaným projektem Poetická vycházka prořezáváním přebytečných dřevin na chystané bezbariérové naučné trase. „Chodím pravidelně. Je vždy příjemné pomoci tam, kde to potřebují a věřím, že s novým nátěrem vitrín zajímavé exponáty ještě více vyniknou,“ přeje si jedna temelínských dobrovolnic Martina Rachačová.

Fyzickou sílu i um předvedlo dvanáct pracovníků v Centru Arpida České Budějovice, kde postavili masivní ohradu pro koně. V atriu objektu se postarali také o prořezání dřevin. Stačili i zálivku nových dřevin.

Tři dobrovolníci se s vervou ujali práce v centru Domino - služba pro lidi s duševním onemocněním provozovaném Městskou charitou České Budějovice. Vedle generálního jarního úklidu centra včetně sociálně-terapeutické dílny si poradili také se sestavováním polic, které poslouží jako úložné prostory. Jejich nasazení si pochvalovala i vedoucí Domina Kateřina Kosová: „Dobrovolníci se celý den nezastavili, jsme z nich úplně nadšeni. Tolik práce, kolik zvládli za pouhý jeden den, by nám trvalo nesrovnatelně déle.“

Do organizace Kaňka v Táboře se vypravili dva dobrovolníci. Původní dětské pískoviště přestavovali na květinové záhony s přístupem pro vozíčkáře. Masivními dlaždicemi zpevnili vstup i střed pískoviště, podél jehož obvodu nyní budou založeny záhony. Během dne stihli ještě upevnit betonováním nájezdní rampu pro vozíčkáře u školního vchodu a strhat staré okapy. 

Dalších devět dobrovolníků zavítalo do Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia, Jeslových a azylových zařízení České Budějovice a Městské charity České Budějovice. Pomáhali zde s údržbou, výstavbou a zkrášlováním objektů.

 

Otázky pro Vladimíra Zajferta technického kontrolora JE Temelín

Dobrovolnického dne se účastníte pokaždé, letos tedy už pošesté. Není to pro vás už trochu nuda?

Vůbec ne, naopak bych rád „dobrovolničil“ i častěji. Na dobrovolnický den, který zaměstnavatel kompletně zorganizuje a připraví, takže se nemusím o nic starat, se pokaždé velmi těším. Je to úplně něco jiného, než můj běžný pracovní den. Je to pro mě vlastně aktivní odpočinek a vždy mě to nabije ještě na dlouho energií.

Letos jste pomáhal občanskému sdružení Arpida, v této organizaci jste byl poprvé?

Ne, poprvé jsem byl v Arpidě už před třemi lety. Musím říct, že na mě udělalo obrovský dojem, jaký pokrok Arpida za tu dobu zase udělala.

Informace o podpořených organizacích

Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia, České Budějovice (www.cegv-cassiopeia.cz)

Centrum vzniklo v roce 1995 při základním článku Hnutí Brontosaurus Forest. Posláním organizace je výchova k trvale udržitelnému způsobu života.

Arpida, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, o. s., České Budějovice (www.arpida.cz)

Centrum poskytuje komplexní koordinovanou péči v duchu uceleného systému rehabilitace (prostředky léčebné, sociální, pedagogické a pracovní) osobám s tělesným a kombinovaným postižením.     

Jeslová a azylová zařízení České Budějovice (www.jazcb.cz)

Posláním zařízení je podpora funkce rodiny, doplnění rodinné péče a výchovy dětí do 3 let věku, pomoc při zabránění sociálního vyloučení a zamezení odebírání dětí z rodin do ústavní péče.

Kaňka o. p. s, Tábor (www.kanka.info)

Cílem organizace je zlepšovat prostřednictvím maximální péče kvalitu života dětem, mládeži a dospělým s postižením i jejich rodinám.

Městská charita České Budějovice (www.mchcb.cz)

Hlavní činností je poskytování sociálních a zdravotnických služeb na území města České Budějovice a v jeho okolí a pomoc všem lidem, kteří ji potřebují.

Stanice "Pomoc přírodě", Týn nad Vltavou (www.pomocprirode.cz)

Posláním občanského sdružení je realizace praktických metod ochrany přírody a krajiny a výchova a vzdělávání veřejnosti k harmonickému vztahu k přírodě a krajině.

Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín

Zveřejněno
29
Duben 2013