Sportovci vložili do přípravy na olympiádu 70 tisíc kWh energie

Odborníci ze Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem českých olympioniků, zmapovali výkony českých reprezentantů a porovnali je se spotřebami běžných elektrozařízení. Například Jaromír Jágr během hokejového zápasu vydá zhruba 0,68 kWh, s tím by lampička s 60 wattovou žárovkou svítila jedenáct hodin. Martina Sáblíková se stejným množstvím energie vyhrála závod na 3 000 metrů.

ČEZ se podíval na energetické výdaje sportovců. Připravil zajímavá srovnání, která bude v průběhu celých olympijských her zveřejňovat. Energetici podporují český olympijský tým dlouhodobě. „Letos jsme připravili pro fanoušky různé aktivity, v nichž si můžou vyzkoušet roli našich reprezentantů. Například na stránkách www.spolecnaenergie.cz se mohou zapojit do online soutěže, kde lze závodit na běžkách, hrát curling nebo skákat na lyžích. Další program na ně čeká v Olympijském parku na Letné, například je vyzveme, aby pokořili výkon Šárky Strachové při sjezdu na herní konzoli," říká Ladislav Kříž, mluvčí Skupiny ČEZ.

Kolik vydá hokejista a další sportovci

„V hokeji je rozhodující, jak se daří proměňovat šance. Bez náročné přípravy to ale nejde. Navíc nesmí chybět štěstí. Zjistil jsem, že mé číslo 68 se objevuje i v množství energie, kterou vydám za zápas. Snad je to dobré znamení,“ říká Jaromír Jágr, jehož výkon se často pohybuje až v extrémech. Během zápasu vydá 0,68 kWh energie. V období příprav na olympiádu dosahuje každý den dvojnásobku hodnot ostatních hráčů. Denně totiž vydá přibližně 4 kWh energie, stejné množství by stačilo na vyprání 28 kg prádla v úsporné pračce.

Každý z 88 českých reprezentantů vydal během minulého roku, kdy vrcholila příprava na olympiádu, v průběhu 11 tréninkových měsíců přibližně 800 kWh. Všichni společně pak víc než 70 000 kWh. S touto energií by bylo možné třeba vyslat na oběžnou dráhu družici o hmotnosti

1700 kilogramů. „Energetický výdej na jednotlivé sportovní disciplíny se výrazně liší. K nejnáročnějším patří rychlobruslení, běh na lyžích nebo hokej. Při akrobatickém lyžování nebo krasobruslení se spaluje podstatně méně, samotný výkon je zpravidla i mnohem kratší. Přípravu však nesmí podcenit žádný sportovec. Během přípravy vydají olympionici za den i pětkrát víc energie, než člověk, který pravidelně nesportuje a má sedavé zaměstnání,“ vysvětluje profesor Václav Bunc z Fakulty tělovýchovy a sportu.

Úspěch by se neobešel ani bez energie na přípravu sportovišť, chlazení ledových ploch, zasněžování tratí nebo svícení. Organizátoři v Soči předpokládají, že se spotřeba ve městě v době her zdvojnásobí. Z běžné denní potřeby až 550 MWh vzroste na denní potřebu 1000 až 1200 MWh. Tyto a další zajímavé informace nabídnou energetici během olympiády fanouškům ve vysílání z ČEZ POINT, na Facebookové stránce „Jsme s vámi“ a na webových stránkách www.spolecnaenergie.cz.

Ladislav Kříž, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ

Zveřejněno
5
Únor 2014

Soubory ke stažení:

Dokument Typ Velikost
Infografika - Olympiáda v číslechpdf133 kB