Záchranná stanice opět vracela živočichy do volné přírody

Hradec Králové, 3. března 2014 – Záchranná stanice Pasíčka navrátila do volné přírody poblíž obce Stéblová několik vyléčených zvířat - vzácné káně rousná a káně lesní a tři labutě. Skupina ČEZ a Nadace ČEZ podporuje Záchranou stanici živočichů na Pasíčkách již několik let. Za prostředky od Nadace byl rozšířen celý areál stanice a z grantu Zelené energie ve výši 1 milion korun pořízen speciální automobil na svoz zraněných zvířat.

Teplé únorové počasí urychlilo vypuštění káně rousná a káně lesní a tří labutí zpět do volné přírody. Všichni opeřenci se dočkali svobody u rybníka Oplatil nedaleko Čeperky na Pardubicku.

 „Tři labutě velké se dostaly do stanice v průběhu zimy. Důvody příjmu byly různé, jedna si spletla silnici s vodní plochou a narazila do svodidel, další se našla po nárazu na poli a třetí přistála v betonové nádrži, odkud již nedokázala sama vzlétnout. Dále byly navráceny dva exempláře kání, a to káně lesní a vzácnější káně rousná. Obě se střetly s automobilem, káně lesní se ocitla ve stanici se zlomeninou křídla. Káně rousná utrpěla pouze pohmožděniny a šok, jedná se o vzácnějšího živočicha, který k nám přilétá na zimní období ze severu, je větší než naše káně lesní, převládá bílá barva a její běháky jsou téměř celé ochmýřené,“ upřesňuje Josef Cach.

„Ročně se u nás léčí a rehabilituje kolem 800 zvířat, zejména dravců a sov, veverek, ježků a dalších. Zvířata, která nejsou schopna vrátit se zpět do volné přírody, máme v expozici v části, která je přístupná veřejnosti a je využívána pro ekologickou výchovu dětí a mládeže. Záchranná stanice volně žijících živočichů "Pasíčka" je zařízením neziskové organizace a její existence záleží hlavně na sponzorech. I proto jsme velmi rádi, že právě Skupina ČEZ se stala jedním z pravidelných podporovatelů již několikátý rok,“ říká Josef Cach.

Společnost ČEZ dlouhodobě podporuje výstavbu a provoz areálu Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka. Významně přispěla na rekonstrukci centrálního objektu a poskytla finanční prostředky na nákup nového zásahového vozidla. V roce  2012 podpořila prostřednictvím Nadace ČEZ v rámci programu "podpora regionů" částkou 200 tisíc korun výstavbu nové venkovní učebny. Ta je umístěna na okraji expoziční části a návštěvníkům umožňuje pohled do výběhu s volně puštěnými zvířaty. V loňském roce byla částkou 207 tisíc korun podpořena výstavba voliéry pro orla skalního v rámci programu jeho navrácení do České republiky.

Vlastní areál Záchranné stanice volně žijících živočichů Pasíčka je ve spolupráci Pardubického kraje a řadou dalších sponzorů a subjektů budován poblíž obce Bor u Skutče. Pracovníkům záchranné stanice se povedlo vybudovat zázemí pro zraněná zvířata a prostory pro život jedinců, kteří zůstávají trvale handicapovaní.

 

Šárka Beránková; tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro region východní Čechy

Zveřejněno
3
Březen 2014