Dotčený úsek lze také specifikovat jako motoristům velmi známý průsmyk vedoucí od Vsetína na Vizovice a Zlín, jde o vedení ve směru Lhota u Vsetína, Liptál a Kopřivné. Pozornost energetiků se poslední roky ubírá právě do oblasti Valašska, která je často sužována nepřízní počasí a kalamitami, což se mimo jiné, ve spojitosti se špatně přístupným terénem, negativně odráží i v dodávkách energie.
„Hlavním důvodem realizace obnovy sítí bylo bezesporu zvýšit kvalitu a spolehlivost dodávek v celém údolí. Současně jsme celý úsek vedení zabezpečili ochrannými prvky, které umožní bezpečné dosednutí ptáků, a tím zabrání jejich případným úrazům,“ přiblížil Roman Plaček, vedoucí oddělení Inženýrink v lokalitě Valašské Meziříčí. Podle Plačka však není zanedbatelná ani estetická stránka: „Již pouhým okem je patrna změna, a to nejen samotného úseku nového vedení, ale také ve smyslu lepšího splynutí distribuční soustavy s okolní krajinou.“
Převážná část prací probíhala bez nutnosti přerušení dodávek zákazníkům v lokalitě. Jednotlivé kroky byly plánovány tak, aby v případě potřeby vypnutí soustavy přišly na řadu náhradní zdroje. Při rozsahu prací, jejichž součástí bylo mimo jiné usazení 92 nových betonových sloupů, přesáhla investice ČEZ jen do zajištění napájení záložními zdroji částku 550 tisíc korun.
V souvislosti se zvyšujícím se počtem kalamit v posledních letech realizuje Skupina ČEZ v lokalitě Valašska další významné investiční akce s cílem zvýšit spolehlivost dodávek. Jedná se zejména o kabelizaci přívodního vedení vysokého napětí na Radhošť. Ukončení celého projektu je plánováno v závěru tohoto roku a investice ČEZ do této akce dosáhnou výše téměř 9 milionů korun. Energetici dokončili v loňském roce také stavbu nové spínací stanice pod hřebenem Radhoště.Stěžejní částí unikátního projektu, který dosud nemá v ČR obdoby, bylo soustředit venkovní části zařízení distribuční soustavy do „ kioskové“ spínací stanice, a tím je ochránit před nepříznivými vlivy počasí. Spolehlivějších dodávek se díky tomuto řešení dočkali zákazníci v obcích ležících pod Radhoštěm, tzn. horských lokalitách. Stavba trvala pouhých 5 měsíců a vyžádala si ze strany ČEZ investici ve výši 7, 2 milionu korun.
ČEZ Distribuce, a. s. je členem Skupiny ČEZ. Společnost se sídlem v Děčíně vznikla v březnu 2005. Je držitelem licence na distribuci elektřiny a provozovatelem distribuční soustavy. ČEZ Distribuce, a. s. působí na území devíti krajů. V rámci Moravy se distribuční soustava rozkládá na celém území Moravskoslezského kraje, na území Olomouckého kraje mimo okres Prostějov a na území okresu Vsetín, který se nachází ve Zlínském kraji. Investice Skupiny ČEZ do rozvoje a oprav rozvodné soustavy dosáhnou letos jen na Moravě výše 2,9 miliardy korun. Na celém licencovaném území pak půjde o částku převyšující 11 miliard korun.