Tiskové zprávy str. 1

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Zahraniční aktivity

ČEZ si v mezinárodním ESG hodnocení polepšil: za přístup ke klima má nově „dvojku“

Skupina ČEZ si polepšila v ESG hodnocení u CDP, jedné z nejvýznamnějších světových organizací zaměřených na posuzování veřejné správy i firem z pohledu udržitelného rozvoje. V klíčové oblasti zaměřené na boj proti změnám klimatu získala nově hodnocení B, což je zlepšení o dvě příčky proti roku 2021. CDP poskytuje hodnocení firem z pohledu klimatických změn, zabezpečení dostatku vody či péče o lesy zhruba 750 investorům z celého světa.

27. 2. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Zahraniční aktivity

ČEZ jako jeden z prvních v ČR bude komplexně sledovat vliv svého podnikání na přírodu

Skupina ČEZ se zařadila mezi cca tisícovku společností z celého světa, které budou hodnotit dopady svého podnikání na životní prostředí, krajinu, ekosystémy a biologickou rozmanitost podle doporučení a hodnotících kritérií Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících s přírodou (TNFD). Organizace TNFD na konci loňského roku vydala metodiku, jak mohou firmy finančně ohodnotit nejen své dopady na přírodu, ale také finanční přínosy funkčních ekosystémů pro svůj byznys. Vyčíslení dopadů po firmách již nyní vyžadují někteří investoři či finanční instituce, počítá s ním i evropská legislativa týkající se udržitelnosti (CSRD). Seznam všech prvotních podporovatelů, kteří se jako ČEZ k reportování podle TNFD přihlásili, byl zveřejněn na aktuálním zasedání Mezinárodního ekonomického fóra v Davosu.

16. 1. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Zahraniční aktivity
Ekonomické a finanční zprávy

Nová investice Inven Capital ze Skupiny ČEZ: firma HYDROGRID poskytuje software pro efektivní řízení vodních elektráren

*Rakouská firma HYDROGRID zlepšuje dispečink vodních elektráren pomocí AI
*Efektivnější řízení provozu dokáže zvýšit výrobu až o 10 % a tržby až o 50 %
*Polovina světových vodních elektráren bude potřebovat zásadní modernizaci
Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital vstoupil do rakouské společnosti HYDROGRID, která vyvíjí komplexní software pro efektivní řízení výroby vodních elektráren. Software kombinuje nejrůznější vstupy, jako jsou například meteorologické a hydrologické modely a předpovědi, velkoobchodní ceny elektřiny, provozní údaje nebo omezení z hlediska životního prostředí, a adaptuje podle nich výrobu. HYDROGRID jej dodává zákazníkům z řad provozovatelů vodních elektráren všech velikostí, kterým pomáhá digitalizovat plány produkce. V aktuálním investičním kole získal HYDROGRID od investorů včetně Inven Capital 8,5 milionů dolarů.

15. 12. 2023

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Zahraniční aktivity
Teplárenství
Produkty a služby
Elektrárny

ČEZ pomáhá zajišťovat energetickou bezpečnost Česka. Výstavbou kogeneračních jednotek v Itálii podpoří rozšíření kapacity ropovodu TAL

*Česká republika se zbaví už od roku 2025 závislosti na ruské ropě
*Společnost MERO ČR pracuje na rozšíření kapacity ropovodu TAL, který začne od roku 2025 dodávat do Česka až 8 milionů tun ropy, o 4 miliony více než nyní
*Na posilování kapacity TAL se podílí také společnost Elevion Group, dcera ČEZ
*Ta staví v Itálii u trasy TAL plynové kogenerace pro efektivní pohon čerpadel

Loni ČEZ přispěl k zásobování ČR plynem zajištěním kapacity v LNG terminálu v nizozemském Eeemshavenu. Letos dále pomáhá při zvyšování energetické bezpečnosti země v oblasti dodávek ropy, když podporuje aktivity České republiky a společnosti MERO ČR na rozšíření kapacity ropovodu TAL v rámci projektu TAL-PLUS. V severní Itálii dá ČEZ k dispozici nově budované kogeneračních jednotky umístěné souběžně s trasou TAL. Ty vyrobí elektřinu a teplo sloužící ke zvýšení efektivity pohonu čerpadel ropovodu i k dosažení lepších přepravních vlastností ropy. Cílem je odstřižení republiky od ruských dodávek ropovodem Družba.

5. 12. 2023