Předseda vlády Bohuslav Sobotka v Dukovanech

25. 5. 2015

Výstavba nových jaderných bloků začne v Dukovanech, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka.

EDU - návštěva premiéraVýstavba nových jaderných bloků začne v Dukovanech, potvrdili při své návštěvě premiér, ministr financí i ministr průmyslu a obchodu.

V pondělí 18. 5. 2015 byla schválena dlouho očekávaná Aktualizovaná státní energetická koncepce a již v sobotu 23.5.2015 navštívili Jadernou elektrárnu Dukovany (EDU) předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Jen o den dříve přijel na svoji první návštěvu EDU také první místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš. Všichni se shodně vyjádřili, že s ohledem na udržení energetické soběstačnosti naší země se i do budoucna počítá s výrobou elektrické energie z jádra.

Schválená Aktualizovaná státní energetická koncepce počítá s výstavbou dvou jaderných bloků v Dukovanech a dvou bloků v Temelíně. Jak z jednání vyplynulo, priorita postavit další blok v Dukovanech jako první je logickým rozhodnutím, které zohledňuje předpokládanou dobu provozu stávajících čtyř bloků dukovanské elektrárny. Příprava výběru dodavatele 5. bloku elektrárny Dukovany by měla začít již v průběhu roku 2016, tak aby jeho reálné spuštění  proběhlo v letech 2032-2035. Rozhodnutí o tom, zda se druhý blok bude stavět také v Dukovanech nebo v Temelíně by mělo padnout do roku 2025.

Jedním z hlavních bodů programu návštěv byla prohlídka pozemků určených pro výstavbu nových bloků, která probíhala za doprovodu novinářů. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek si dále prohlédli výstavbu nových seizmicky odolných ventilátorových věží a sklad použitého paliva. Ministr financí Andrej Babiš navštívil strojovnu prvního výrobního dvojbloku a blokovou dozornu 1. reaktorového bloku., Tu si měl premiér příležitost prohlédnout již při jeho poslední návštěvě Dukovan v září 2013.

Setkání se účastnili také zástupci kraje Vysočina, zástupci Energoregionu 2020, Mikroregionu 5, Energetického Třebíčska a Okresní hospodářské komory. Vyjádřili jejich podporu dalšímu rozvoji jaderné elektrárny a potvrdili dlouhodobě otevřenou spolupráci elektrárny s regionem.

Na schválenou Státní energetickou koncepci naváže Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který počítá nejen s výstavbou nových bloků jaderných elektráren, ale také řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR. K jeho projednávání by se vláda měla vrátit 3. června letošního roku. Pro budoucnost české energetiky a její další směřování to bude klíčové rozhodnutí. Pokud se podaří tuto koncepci schválit, umožní to, aby ještě před koncem příštího roku mohlo být zahájeno výběrové řízení pro výstavbu 5. bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany


Fotografie