Aktuality

Tady velitel zásahu, mám pro vás zprávu!, znělo z Jaderné elektrárny Dukovany

V průběhu pátečního dopoledne dorazilo do Jaderné elektrárny Dukovany pět jednotek profesionálních hasičů z Moravského Krumlova, Hrotovic, Náměště nad Oslavou, Třebíče a Jihlavy. Jednalo se o první cvičení spojovací komunikační techniky prováděné v takovém rozsahu. Provoz elektrárny nebyl narušen.

Výročí prvního dosažení 100% výkonu 1. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany

Dukovany, 25. března 2015 – Postupným zvyšováním výkonu 1. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bylo dne 26. 3.1985 poprvé dosaženo 100% výkonu. Do dnešního dne se tak jenom na tomto jednom bloku podařilo bezpečně vyrobit více než 100 TWh elektrické energie.

Ukončení plánované odstávky 3. bloku JE Dukovany proběhlo úspěšně

Ve čtvrtek 19. 3.2015 ve 22:46 proběhlo úspěšné přifázování generátoru u turbíny TG 31 a byla tak ukončena plánovaná 20 denní odstávka 3. reaktorového bloku. Generátor turbíny TG 32 byl přifázován dnes ve 4:15. Všechny práce na zařízení byly provedeny podle plánu a po provedení potřebných zkoušek byl 3. blok opět uveden do běžného provozu.

V Dukovanech proběhly první zkoušky čtyř mobilních dieselgenerátorů

Od konce října rozšiřují početnou skupinu dieselgenerátorů elektrárny Dukovany čtyři nové mobilní dieselgenerátory o výkonu 350 kW. Ve středu 18. prosince proběhla na elektrárně jejich funkční zkouška.

Vše plněno dle harmonogramu, to je stav třináctého dne plánované odstávky 4. bloku Jaderné elektrárny Dukovany

Po prvních třinácti dnech plánované odstávky 4. bloku Jaderné elektrárny Dukovany postupují všechny práce na zařízení dle harmonogramu, a to i přes počáteční tříhodinové pozdržení odstávky z důvodu potřeby české energetické distribuční sítě. Výměna paliva, zkoušky čerpadla FOX III nebo zkoušky AAC Dieselgenerátorů jsou akce, které se již podařilo úspěšně realizovat.

4. blok Jaderné elektrárny Dukovany zahájí roční výměnu paliva

V sobotu 29.11. 2014 odpojí provozní personál 4. výrobního bloku obě turbíny TG41,TG42 (Gerdu a Martu) od elektrické sítě a zahájí odstávku pro výměnu paliva, revizi zařízení a důležité investiční akce. Odstávka 4. bloku bude trvat do 30.12., což je 32 dnů.

Reaktory 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Dukovany opět najíždějí na výkon

Po ukončení opravy netěsného potrubí jednoho ze tří systémů technické vody důležité započalo najetí 3. výrobního bloku a přípravy k opětovnému najetí 4. výrobního bloku na výkon.

JE Dukovany, největší koncentrace velkých dieselgenerátorů

Dnes do JE Dukovany dorazily poslední čtyři mobilní diesel generátory. Elektrárna tak má k dispozici celkem 18 dieselgenerátorů (kromě několika menších elektrocentrál) o celkovém společném výkonu 41,4 MW.

JE Dukovany je podle mezinárodních expertů dobře provozována

Uplynulý týden prověřovalo osm odborníků ze čtyř zemí elektrárnu Dukovany. Odborníci, kteří byli vysláni Světovým sdružením provozovatelů jaderných elektráren (WANO), potvrdili, že je elektrárna kvalitně provozovaná. Podle expertů elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili při poslední návštěvě v září 2012.

Reaktorovny Jaderné elektrárny Dukovany vydrží

Právě probíhá zodolnění objektů reaktoroven HVB I a HVB II na extrémní vlivy. Jsou to opatření, které vyplynuly z provedených post-fukušimských stresstestů. Jde o rozsáhlejší, technicky i finančně náročnější opatření v rámci zvyšování seismické odolnosti a odolnosti proti extrémním klimatickým vlivům. Náklady na zodolnění obou reaktoroven se pohybují v řádu stovek milionů korun.

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý o Dukovanech

Dukovany – Prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý se dnes osobně seznámil s Jadernou elektrárnou Dukovany a jejími provozními výsledky, které elektrárnu dlouhodobě řadí mez nejlépe provozované jaderné elektrárny na světě. Z pohledu Hospodářské komory je udržení jaderné energetiky a výstavba dalšího bloku pro rozvoj průmyslu České republiky důležitý.

1. blok JE Dukovany včera ukončil odstávku v těsném předstihu

Odstávka 1. bloku JE Dukovany byla ukončena. Turbína Marie - TG11 byla přifázována 1. 10. v 11:55 a Alena – TG12 v 19:16. Odstávka plánovaná na 26 dní tak skončila v čase 25,9 dne - gratulujeme

V Jaderné elektrárně Dukovany proběhlo další z řádných cvičení

JE Dukovany 20. 8. 2014 - V Jaderné elektrárně Dukovany proběhlo dnes v dopoledních hodinách cvičení s tématem řešení mimořádné události druhého stupně v prostorách úložiště radioaktivních odpadů.

Třináctý dieselgenerátor v dukovanské elektrárně

Nový záložní zdroj, který byl dnes přepraven do Jaderné elektrárny Dukovany je díky svým technickým i provozním parametrům unikátním zařízením, které je schopno zcela samostatného provozu. Bude sloužit jako záloha pro případ, že by elektrárna přišla o veškeré způsoby napájení, kterých je v současnosti na 19 způsobů. Generátor vyšel na stovky miliónů korun. Investorem akce je společnost ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o., a generálním dodavatelem společnost Zeppelin CZ s.r.o.

Velmi zvídavá japonská návštěva JE Dukovany

V polovině června navštívilo JE Dukovany 6 japonských expertů z předních japonských jaderných firem a organizací. Přijeli se do ČR „nachytřit“, zajímali se o skladování vysoce radioaktivních odpadů.

Předchozí   1 Další