Premiér Sobotka na návštěvě Jaderné elektrárny Temelín

30. 5. 2015

Vládní koncepce rozvoje energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně.

Nová energetická koncepce České republiky počítá s tím, že největší objem výroby zajistí jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Ty mají v součtu vyrobit až 50 procent energie. Předseda vlády Bohuslav Sobotka to uvedl dnešní návštěvě Temelína.

"V koncepci počítáme s tím, že kolem 50 procent vyrobí jádro. Dalších 25 až 30 procent pak připadá na obnovitelné zdroje a zbytek připadá na plyn a uhlí," řekl Sobotka.

Sobotka uvedl, že v oblasti obnovitelných zdrojů koncepce počítá s mixem větrných, solárních, vodních a bioplynových elektráren.

"Jsem rád, že se nám podařilo celý proces dokončit. Řada lidí na energetické koncepci pracovala dlouhé roky," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, jenž Temelín navštívil se Sobotkou.

Vládní koncepce rozvoje energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně.

Stavba prvního z nich by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016.

Celý proces v Temelíně pak začne později. Sobotka však zatím neuvedl, o jaký časový horizont se jedná. "Nepřijel jsem dnes do Temelína, abych oznamoval nějaké konkrétní termíny. Přijel jsem proto, abych zdůraznil, že vláda má zájem na budoucnosti této bezpečné a efektivní jaderné elektrárny," uvedl Sobotka.