Mezinárodní auditoři: Temelín splňuje nové mezinárodní normy v ochraně životního prostředí

2. 12. 2016

Nová opatření, která Temelín zavedl k ochraně životního prostředí, kontrolovali v těchto dnech odborníci z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas. Podle auditorů Temelín chrání životní prostředí v souladu s novými mezinárodními normami, které platí od začátku letošního roku. Jihočeská jaderná elektrárna tak i letos obhájila prestižní ekologický certifikát.

Mezinárodní auditory především zajímalo, jak v Temelíně nakládají s vodami a jak jsou připraveni na případné úniky technologických látek. Kontrolovali například stav záchytných jímek pro úniky ropných látek nebo přívodní řady surové vody. Podle auditorů má Temelín vodní hospodářství na velmi vysoké úrovni. „Temelín kontrolujeme pravidelně a jsme zvyklí na vysoký standard. Od začátku roku ale platí v oblasti ochrany životního prostředí nová mezinárodní norma. V Temelíně se s naplněním nových podmínek vypořádali velmi dobře,“ zhodnotil Vlastimil Pejčoch, vedoucí týmu z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas.

Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. „Ochrana životní prostředí je důležitou součástí provozu elektrárny. Proto i tuto oblast neustále zlepšujeme. Letos jsme například zahájili důležité modernizace přívodních a odpadních vodovodních řadů nebo rozsáhlou úpravu čističky odpadních vod,“ uvedl konkrétní příklady ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.

Elektrárna Temelín je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát) od roku 2004. Na jihu Čech patří mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas splňují požadavky mezinárodní ekologické.

Jaderná elektrárna Temelínvyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostemby stačila na celý rok.

Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín