Nejlepší matematici se asi rodí v České Třebové

Oznamujeme výherce 64. ročníku matematické olympiády, jejímž partnerem je Skupina ČEZ.


matem - 3 nejlepší

Trojice nejlepších řešitelů matematické olympiády 2015 (zpráva) R. Švarc, P. Turek, T. Fiala.

V letošním 64. ročníku matematické olympiády byl nejúspěšnějším studentem Radovan Švarc z České Třebové: "Na olympiádě jsem nebyl poprvé, vždy mi pomáhaly další matematické aktivity a různá soustředění. Konkrétně mohu doporučit například Mezinárodní korespondenční seminář," sdělil Radovan, jak se na soutěž připravoval. Letošní ročník matematické a fyzikální olympiády dokáže dobře srovnat Tomáš Fiala z Ledče nad Sázavou, který fyzikální olympiádu před měsícem vyhrál a nyní skončil na té matematické třetí. "Matematická olympiáda je podle mě trochu složitější a více záleží na tom, co v člověku je. Osobně si například s tabulkami dokážu více pomoci v té fyzikální," říká Tomáš.

K účasti v ústředním kole, do kterého postoupilo jen 45 nejlepších řešitelů z České republiky, vedla náročná cesta přes školní a krajské kolo. "Již účast v celostátní soutěži byla pro studenty úspěchem. Museli zde řešit zajímavé, ale náročné úlohy. Pro zpestření jsme jim zorganizovali také doprovodný program. Protože většina účastníků nepochází z Prahy, připravili jsme například procházku městem nebo návštěvu planetária," řekl Petr Pudivítr, zástupce ředitelky Gymnázia Christiana Dopplera v Praze, které letošní celostátní kolo matematické olympiády organizovalo.

Nejúspěšnější účastníci v létě pravidelně reprezentují svou zemi na mezinárodní matematické olympiádě. Loni byla česká delegace mimořádně úspěšná. Z mezinárodní matematické olympiády v Kapském Městě přivezli čeští studenti 6 cenných kovů. Bylo to po 16 letech poprvé, kdy nezůstal bez medaile ani jeden člen české delegace. Stejně jako vítězný Radovan Švarc byl loni v Kapském Městě i dnes druhý Pavel Turek z Olomouce. "Mezinárodní olympiáda je vždy velká motivace, úlohy jsou tam výrazně obtížnější a některé až téměř neřešitelné," říká Pavel. A Radovan s úsměvem dodává: "Ano, některé příklady opravdu zvládají jen čínští studenti, kteří jsou pravidelně nejlepší."Letos budou nejlepší matematici zápolit v thajském Chiang Mai.

Již pět let je partnerem matematických a fyzikálních olympiád Skupina ČEZ, která usiluje o jejich zatraktivnění. "V České republice není o studium na technických školách dostatečně velký zájem a matematika s fyzikou představují nutný základ technického vzdělání. Snažíme se proto jít mladým nadaným studentům naproti a motivovat je ke studiu techniky. Nejen cenou pro ty nejlepší, ale také třeba 200 tisíci korun na modernizaci učebny pro jednu z nejúspěšnějších škol v olympiádách za daný rok," vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor ČEZ.


Fotografie