Vzdělávací exkurze zavedla učitele do Ústavu jaderného výzkumu, centrálního tankoviště ropy i společnosti Kapsch

22. 4. 2015, Praha – Celkem 28 učitelů ze základních a středních škol z celé České republiky se na konci minulého týdne zúčastnilo 24. setkání Klubu Světa energie. V rámci dvoudenní akce zaměřené na další vzdělávaní a rozšiřování znalostí pedagogů se specializací na přírodovědné a technické předměty navštívili účastníci Ústav jaderného výzkumu v Řeži nedaleko Prahy, centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, které patří společnosti MERO ČR, a nahlédli také pod pokličku mýtného systému v pražské centrále společnosti Kapsch.


UJV - KSE

Učitelé si v ÚJV Řež prohlédli zařízení na vysokoteplotní elektrolýzu vody.

Dvoudenní exkurze určená primárně členům Klubu Světa energie odstartovala přednáškami v Ústavu jaderného výzkumu Řež, který patří mezi přední evropská centra výzkumu a v letošním roce slaví 60 let od svého založení. Učitelé si vyslechli přednášky o historii i současnosti této výzkumné instituce a dozvěděli se také zajímavé informace o budoucím směřování jaderné energetiky, které reprezentuje například projekt ITER  nebo výzkum fluoridových solí pro potřeby vývoje reaktorů IV. generace. V rámci exkurze si také prohlédli výzkumný reaktor nebo experimentální zařízení pro vysokoteplotní elektrolýzu vody. Na závěr prvního dne čekala učitele večerní přednáška odbornice na jadernou fyziku Marie Dufkové, která pedagogům představila činnost Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

Druhý den navštívili pedagogové centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. To vlastní společnost MERO ČR a. s., která provozuje českou část ropovodu Družba a ropovodu IKL, a je tak jediným přepravcem ropy do České republiky a zároveň nejvýznamnější společností zajišťující skladování nouzových strategických zásob ropy. Vzdělávací exkurzi zakončili účastníci v pražském showroomu společnosti Kapsch, která je dodavatelem mýtného systému. Díky prezentaci obchodního ředitele společnosti Kapsch Karla Černého získali učitelé ucelený přehled o fungování mýtného systému v Česku. „Setkání Klubu Světa energie navštěvuji pravidelně. Díky nim se mi podaří dostat na místa, která bych jinak nenavštívila. Nejzajímavější a také překvapivá pro mě tentokrát byla návštěva centrálního tankoviště ropy, spoustu nových informací jsem se dozvěděla i v Kapsch. Škoda jen že podobné skvělé akce pro učitele nikdo jiný nepořádá,“ říká pedagožka Lenka Plachtová z Gymnázia Ostrava-Zábřeh. 

Setkání Klubu Svět energie nabízí pro vyučující přírodovědných předmětů zdarma energetická společnost ČEZ. Cílem podobných setkání, která ČEZ organizuje několikrát do roka, je motivovat a nadchnout pedagogy pro moderní způsoby výuky přírodovědných a technických předmětů a zvýšit tak jejich popularitu mezi žáky a studenty. O účast na klubových setkáních bývá vždy velký zájem. V současné době má Klub Světa energie rovných 600 členů.

 Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ v roce 1992 s cílem zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů a v budoucnu případně o zaměstnání v této oblasti. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. Skupina ČEZ navíc podporuje také matematické a fyzikální olympiády pro žáky a studenty nebo připravuje soutěž „Vím proč“ o nejlepší video zobrazující fyzikální pokus na webu www.vimproc.cz. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý, systematický a komplexní program na podporu vzdělávání. Mezinárodní mise IAEA OSART, první svého druhu prověřující komplexně provozovatele jaderných elektráren, označila na podzim 2013 vzdělávací program Svět energie a jeho aktivity (Klub Svět energie, besedy se studenty, interaktivní Encyklopedie jádra a další aktivity včetně stáží na jaderných elektrárnách) jako příklad dobré praxe a dala ho za vzor ostatním provozovatelům jaderných elektráren.

Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje


Fotografie