Videofilmy

JADERNÉ ELEKTRÁRNY DUKOVANY A TEMELÍN

Třetina elektřiny v České republice vzniká v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, které jsou stabilními a ekologickými zdroji. Víte, co se v nich při výrobě elektřiny odehrává?

DLOUHÉ STRÁNĚ

Od roku 1996 se k dominantám nerozlučně spjatým s Jeseníky řadí i působivé dílo zbudované člověkem – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Podívejte se, jak umí akumulovat energii!

PÁRTY PANA CVRČKA

Pan Cvrček žije na samotě u lesa a po čase začne řešit otázku, jak být energeticky soběstačný. Podaří se mu to?

KOGENERACE

Jedním z trendů v energetice je její decentralizovaná podoba a jednou z jejích podob jsou trochu tajemně znějící „kogenerační jednotky“. Podívejte se jak fungují a co umí!

BLACK-OUT

Black-out, anglický výraz, který se stále častěji vkrádá do češtiny. Víte, co znamená? Film Black-out však vůbec nechce teoreticky poučovat, záměrem jeho tvůrců je především přimět diváka k zamyšlení.

BALADA O LIPNĚ

Po více než 50 letech spolehlivého proběhla na lipenské elektrárně kompletní výměna jednoho ze dvou soustrojí. To umožní vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny.

Spoutaná řeka

Kateřina Hrachovcová a Arnošt Goldflam si vzali na mušku elektrárny vltavské kaskády. Postupně nás provedou zákulisím výroby ekologické elektřiny na Orlíku, Kamýku a Slapech.

Jak funguje uhelná elektrárna?

Základní princip fungování uhelné elektrárny je založen na přeměně energie tepelné na mechanickou a mechanické na elektrickou.

Šumavská energie

Třicet let dělí od sebe dvě perly industriální architektury, které využívají vody ze šumavských slatí k výrobě elektřiny - elektrárny Vydra a Čeňkova Pila.

Větrný park Fantanele-Cogaelac

Skupina ČEZ provozuje největší přímořskou větrnou farmu v Evropě s celkovým instalovaným výkonem ve výši 600 MW.

Jak se staví větrná elektrárna?

U obce Janov poblíž Litomyšle vyrábí ekologickou elektřinu dvojice moderních větrných elektráren české výroby. Podívejte se, jak v roce 2009 probíhala jejich výstavba.

Obnovitelné zdroje energie

Ve spolupráci s televizním pořadem Popularis vznikly v rámci vzdělávacího programu ČEZ 4 krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie

TEMELÍN – pravidelná odstávka na výměnu paliva

Málokdo se dostane dovnitř do jaderné elektrárny. Ještě méně je těch, kdo někdy byli uvnitř reaktorové haly. Ale asi vůbec nikdo (kromě zaměstnanců, samozřejmě) neviděl na vlastní oči, jak se vyměňuje palivo v otevřeném reaktoru.

CO2

Je CO2 přítel nebo nepřítel? Umíte si vyrobit CO2 doma v kuchyni? Víte, které plyny způsobují skleníkový efekt? Co bude po zapálení explodovat bouřlivěji – balonek naplnění vodíkem nebo kyslíkem? Myslíte, že je možné snížit výskyt uhlíku na Zemi? Na cestu za tajemstvím CO2 vás zve Michael Londesborough, známý popularizátor vědy a techniky.

Vzdělávací seriál Futuremotion

Ovládnutí energie přineslo pro lidstvo celou řadu výhod. Pomocí větru se mohly podnikat daleké výpravy po moři a objevovat tak neznámé země. Voda lidem poháněla první mechanická zařízení, která zvyšovala produktivitu a usnadňovala práci. Využívají se ale i jiné přírodní zdroje, jako je uhlí nebo ropa. Jejich zásoby jsou však omezené. To vše vede k požadavkům na nové a čistší zdroje energie. Dívejte se na vzdělávací seriál Futuremotion.

Bezpečnost v každém případě

Bezpečnost kontejnerů na převoz a skladování použitého jaderného paliva je prvořadým cílem konstruktérů. Ve filmu uvidíte autentické dokumentární záběry z testů.

Povodně 2002

Dokument o vodních elektrárnách ČEZ při největších povodních v novodobých českých dějinách.