Videofilmy

JADERNÉ ELEKTRÁRNY DUKOVANY A TEMELÍN

Třetina elektřiny v České republice vzniká v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, které jsou stabilními a ekologickými zdroji. Víte, co se v nich při výrobě elektřiny odehrává?

DLOUHÉ STRÁNĚ

Od roku 1996 se k dominantám nerozlučně spjatým s Jeseníky řadí i působivé dílo zbudované člověkem – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Podívejte se, jak umí akumulovat energii!

PÁRTY PANA CVRČKA

Pan Cvrček žije na samotě u lesa v chaloupce bez elektřiny. Když se rozhodne uspořádat obrovskou párty, musí nejprve vyřešit, kde vezme energii, aby vše klaplo. Podaří se mu to?

KOGENERACE

Jedním z trendů v energetice je její decentralizace. Ta může mít třeba podobu trochu tajemně znějící „kogenerační jednotky“. Podívejte se, jak fungují a co umí!

BLACK-OUT

Black-out, anglický výraz, který se stále častěji vkrádá do češtiny. Jak by probíhal? Co všechno by přestalo fungovat? A dokázali byste jej přežít bez úhony?

BALADA O LIPNĚ

Elektrárna Lipno je první kompletně zmodernizovanou vodní elektrárnou ČEZ. Obě původní 60MW soustrojí elektrárny z roku 1959 prošla v minulých letech modernizací a ekologizací svých zařízení. To umožnilo vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny.

Spoutaná řeka

Nejznámější českou řeku Vltavu spoutává série přehradních nádrží nazývaná vltavská kaskáda. Její srdce tvoří elektrárny Orlík, Kamýk a Slapy.

Jak funguje uhelná elektrárna?

Na začátku je uhlí, na konci elektřina a teplo. Co se děje mezi tím, odhalí video kombinující záběry z reálného provozu tepelné elektrárny Poříčí s počítačovou animací.

Šumavská energie

Dvě perly industriální architektury, které využívají vody ze šumavských slatí k výrobě elektřiny, elektrárny Vydra a Čeňkova Pila.

Větrný park Fantanele-Cogaelac

Fantanele-Cogealac je největší přímořskou větrnou farmu v Evropě s celkovým instalovaným výkonem ve výši 600 MW. Podívejte se na unikátní záběry z její výstavby.

Jak se staví větrná elektrárna?

U obce Janov poblíž Litomyšle vyrábí ekologickou elektřinu dvojice větrných elektráren české výroby. Podívejte se, jak v roce 2009 probíhala jejich výstavba.

Obnovitelné zdroje energie

Ve spolupráci s televizním pořadem Popularis vznikly v rámci vzdělávacího programu ČEZ 4 krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie

TEMELÍN – pravidelná odstávka na výměnu paliva

Málokdo se dostane dovnitř do jaderné elektrárny. Ještě méně je těch, kdo někdy byli uvnitř reaktorové haly. Ale asi vůbec nikdo (kromě zaměstnanců, samozřejmě) neviděl na vlastní oči, jak se vyměňuje palivo v otevřeném reaktoru.

Vzdělávací seriál Futuremotion

Ovládnutí energie přineslo pro lidstvo celou řadu výhod. Pomocí větru se mohly podnikat daleké výpravy po moři a objevovat tak neznámé země. Voda lidem poháněla první mechanická zařízení, která zvyšovala produktivitu a usnadňovala práci. Využívají se ale i jiné přírodní zdroje, jako je uhlí nebo ropa. Jejich zásoby jsou však omezené. To vše vede k požadavkům na nové a čistší zdroje energie. Dívejte se na vzdělávací seriál Futuremotion.

Bezpečnost v každém případě

Bezpečnost kontejnerů na převoz a skladování použitého jaderného paliva je prvořadým cílem konstruktérů. Ve filmu uvidíte autentické dokumentární záběry z testů.

Povodně 2002

Dokument o vodních elektrárnách ČEZ při největších povodních v novodobých českých dějinách.