Joulinka - multimediální program pro nejmenší

Multimediální program "Joulinka" je určen pro děti ve věku od čtyř do deseti let. Tematicky děti seznamuje s výrobou elektrické energie a šetřením energie v domácnosti.

Programem provázejí děti skřítkové eneři - energetičtí skřítkové, do kterých výtvarník převtělil jednotlivé druhy energie. Základem jsou tři příběhy:" Záchrana města", "Plejtvajzník a Blbajzník" a "Hry".

 

joulinka-atomZáchrana města

Hlavními hrdiny tohoto příběhu jsou malá Anička, Petřík a skřítek Joulinka. Tato trojice navštěvuje postupně Joulinčiny kamarády – ostatní skřítky enery (Vodoucha na vodní, Fučáka na větrné, Atomíka na jaderné a Tetku Briketku na uhelné elektrárně. Hlavním důvodem, proč se děti za skřítky vypravily, je výpadek elektrického proudu. Společně se jim postupně podaří na jednotlivých elektrárnách závadu odstranit a tak město zachránit. Příběhy doplňuje na obrazovce celá řada animací a zvuků.

plejtvajzPlejtvajzník a Blbajzník

Hlavními hrdiny tohoto příběhu jsou dva skřítkové eneři – Plejtvajzník a Blbajzník, skřítkové, kteří energií plýtvají a které by děti nikdy neměly vpustit do bytu. Na názorných obrázcích (pokoj, koupelna a kuchyně) se naučí, jakým způsobem se s nimi vypořádat.

Hry

Blok her obsahuje: animované pexeso, kostky, z nichž se skládá obrázek, Loydovu patnáctku (výborná hra na procvičování prostorové představivosti) a doplňování slov k obrázkům (velmi vhodná hra na rozšíření slovní zásoby pro první až třetí třídu). Tato skladba her umožní, aby si s programem mohly hrát jak čtyřleté děti (např. kostky a pexeso), tak i rodiče dětí (např. Loydova patnáctka nebo rodinná soutěž v pexesu).

Uživatelské prostředí programu je intuitivní a nevyžaduje znalost čtení.

joulinka - uhlíDoporučená konfigurace: počítač IBM PC kompatibilní 486 a vyšší, 8 MB RAM, CD mechanika 4 rychlostní, 16 bitová zvuková karta Sound Blaster kompatibilní, operační systém Windows 95, nebo 3.1. Program je v distribuci od roku 1995 a není optimalizován pro novější operační systémy.

Ocenění: Nejlepší exponát na výstavě školních pomůcek a projektů Schola Nova 1996.

Program Joulinka je možné získat na CD (požádat ČEZ o zhotovení kopie programu na e-mailové adrese marie.dufkova {zavináč} cez {tečka} cz), nebo jej stáhnout upravený pro tablety: na Appstore pro iPady nebo na Google Play pro Androidy. Najdete jej tam spolu s veselým eneřím pexesem buď pod jejich názvy, nebo zadáním hesla „ČEZ“. Stažení je zdarma.

Ať je u vás doma mnoho enerů a málo Plejtvajzníků!