Videofilmy

Obnovitelné zdroje energie

Ve spolupráci s televizním pořadem Popularis vznikly v rámci vzdělávacího programu ČEZ 4 krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie.

TEMELÍN - pravidelná odstávka na výměnu paliva

Málokdo se dostane dovnitř do jaderné elektrárny. Ještě méně je těch, kdo někdy byli uvnitř reaktorové haly. Ale asi vůbec nikdo (kromě zaměstnanců, samozřejmě) neviděl na vlastní oči jak se vyměňuje palivo v otevřeném reaktoru.

DVD Videotéka ČEZ

Na jediném disku si nyní můžete objednat 16 filmů ze vzdělávacího programu. Stopáž jednotlivých filmů je 10 - 20 min, celkový obsah DVD je 3,5 hodiny kvalitních didaktických, popularizačních a dokumentárních snímků.

Seriál - 1. Čas na změnu

Ovládnutí energie přineslo pro lidstvo celou řadu výhod. Pomocí větru se mohly podnikat daleké výpravy po moři a objevovat tak neznámé země. Voda lidem poháněla první mechanická zařízení, která zvyšovala produktivitu a usnadňovala práci. Využívají se ale i jiné přírodní zdroje, jako je uhlí nebo ropa. Jejich zásoby jsou však omezené. To vše vede k požadavkům na nové a čistší zdroje energie. Dívejte se na vzdělávací seriál Futuremotion, který vás v díle Čas na změnu seznámí se správným využití energie.

Seriál - 2. Elektromobilita

Nemůžete se obejít bez auta a přitom vám vadí rostoucí množství oxidu uhličitého, který vzniká spalováním v motorech? Nebo patříte mezi ty, kteří si chtějí pořídit auto, ale nechtějí se podílet na znečišťování ovzduší? Můžete zkusit kolo nebo chodit pěšky. Je tu ale i rychlejší varianta – elektromobil. Vůz, který je poháněný elektřinou. Jak fungují motory v těchto autech? Podívejte se na další díl vzdělávacího seriálu Futuremotion, který vznikl za podpory Skupiny ČEZ.

Seriál - 3. Chytrý domov

Dokážete si představit síť, která domácnostem umožní z hlediska úspor správně používat elektrické spotřebiče? Podívejte se na další díl seriálu Future Motion a zjistíte, že „chytrá“ síť není budoucnost, ale současnost. První městem, kde domácnosti otestují tyto sítě, bude zanedlouho Vrchlabí.

Seriál - 4. Vítr

Sílu větru využívají lidé již tisíce let. Lidem například umožňuje cestovat po moři nebo jim usnadňuje práci. Jak vítr vzniká? Kde a jakým způsobem lze tuto energii využít? Dívejte se na další díl vzdělávacího seriálu Futuremotion, který vznikl za podpory Skupiny ČEZ.

Seriál - 5. Jádro

Víte, jak lze správně a bezpečně využít jadernou energii? Co je řetězová reakce a jak k ní dochází? Dívejte se na další díl vzdělávacího seriálu Futuremotion, tentokrát o jaderné energii. Mimo jiné se dozvíte, že palivo do reaktoru je neškodné a z pouhých pěti gramů lze získat stejné množství energie jako ze zhruba půl tuny uhlí.

Seriál - 6. Fotovoltaika

Sluneční energii mohou vedle rostlin a stromů využívat i lidé – a to díky fotovoltaice. Sluneční panely přitom nemusí být vždy součástí architektury velkých budov. Kde všude lze fotovoltaiku použít a z čeho se panely vyrábí? Dívejte se na další díl seriálu Future Motion, který vznikl za podpory Skupiny ČEZ.

Seriál - 7. Biomasa

Biomasa – jedna z nejcennějších surovin, která v sobě skrývá obrovské množství uložené energie – energie Slunce. Víte, jaké typy biomasy existují a k čemu se dají použít? Dívejte se na další díl vzdělávacího seriálu Futuremotion, který vznikl za podpory Skupiny ČEZ.

Seriál - 8. Akumulace energie

Pro udržitelnou budoucnost energie je nutné umět získanou energii efektivně uchovávat, a to tak, aby byla kdykoliv dostupná. Například levnější a výkonnější baterie s delší životností umožní rozvoj elektromobility. Energie akumulovaná v bateriích navíc pomůže vyrovnat výkyvy v síti. Energii lze uchovávat nejenom ze slunce, ale také z větru a vody. Jak? Dozvíte se v našem vzdělávacím pořadu Futuremotion.