Zprávy ze světa výzkumu a vývoje

Technologická agentura ČR přijala do 3. veřejné soutěže inovační projekty za dvanáct miliard Kč

Technologická agentura ČR (TA ČR) uzavřela příjem projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje do 3. veřejné soutěže Programu ALFA vyhlášené 6. června 2012. O podporu v ní usiluje celkem 994 projektů, které podaly firmy, výzkumné instituce a vysoké školy. Celkový objem požadované podpory je vyšší než osm miliard Kč. Pro první rok řešení projektů 3. veřejné soutěže je k dispozici 490 mil. Kč ze státního rozpočtu. Předpokládá se, že celkem bude na tyto projekty vynaloženo přibližně 1,7 mld. Kč. Hlavním cílem programu je zvýšení konkurenceschopnosti hospodářství ČR.

Spory o tokamak ITER ohrožují program EU na vědu a výzkum

Evropské instituce stále nemají vyjasněnu otázku financování kontroverzního projektu termojaderné fúze ITER. Zatímco některé státy chtějí, aby se evropský příspěvek v mezinárodním projektu zaplatil z rozpočtu EU, Komise požaduje, aby jej financovaly členské státy. Obává se totiž, že pokud by se ITER platil z unijního rozpočtu, nebude Brusel moci podpořit jiné výzkumné projekty.

Solární články s erbiem využijí širší spektrum

Kromě optických zesilovačů slibuje nová sloučenina erbia také vylepšené solární články.

Malé jaderné reaktory prý mohou snadno nahradit dosluhující tepelné elektrárny

Podle nové studie Institutu energetické politiky Chicagské univerzity bude budoucnost patřit malým jaderným reaktorům.

Horizont 2020: Investice ve výši 80 miliard EUR pro výzkum a inovace

Evropská komise představila program HORIZON 2020, nový rámec pro financování evropského výzkumu, vývoje a inovací v období let 2014–2020.

Vláda jmenovala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace

Kabinet jmenoval na návrh premiéra Petra Nečase 16 nových členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Strategic Energy Technology Plan Conference 2011 under the Polish Presidency of the EU Council

The fifth conference on the European Strategic Energy Technology Plan (SET-Plan) was organized by the National Contact Point for the Research Programmes and the European Commission in close collaboration with the Ministry of Science and Higher Education and the Ministry of Economy of Poland in Warsaw on 28-29 November.

Biopaliva podle vědců možná kvalitu ovzduší nezlepšují

Před několika lety zahájila Evropská komise tlak na výrazné zvýšení podílu biopaliv na výrobě energie. Zdálo se, že jde o ideální řešení, které přinese užitek zemědělcům, posílí energetickou bezpečnost, sníží emise skleníkových plynů a zlepší kvalitu ovzduší. Nyní se ale ukazuje, že tyto argumenty nejsou zdaleka tak samozřejmé.

První solární elektrárna, která vyrábí elektřinu i v noci

Gemasolar je výsledkem společného podniku společnosti Torresol Energy, korporace španělské společnosti Sener a Masdar And Future Energy Company z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Díky akumulační schopnosti Gemasolaru je tato výjimečná solární elektrárna schopna energii generovat na vyžádání. Svým výkonem 110 GWh za rok je schopná uspokojit spotřebu elektřiny pro více než 25 tisíc domácností.

Poslední miliardové vědecko-výzkumné centrum SUSEN bylo schváleno Bruselem

Projekt SUSEN je posledním z tzv. velkých projektů, což jsou projekty s požadovanou dotací z OP VaVpI vyšší než 50 milionů eur (tzn. celkové způsobilé výdaje na projekt, z toho 85% je hrazeno z EU a 15% ze státního rozpočtu ČR). Jedná se o velké vědecko-výzkumné investiční celky, které budou vybudovány do roku 2015.

Předchozí   1 2 3 4 5  ...  100