![]() |
Energii skrytou v zemním plynu začali jako první využívat staří Číňané, a to údajně již před třemi tisíci lety. Už tenkrát dokázali plyn z mělce uložených ložisek těžit a pomocí dutých bambusových trubek rozvádět na místo určení. Užívali ho především ke svícení a vytápění. Starověké znalosti však upadly na dlouhá léta do zapomnění, a tak jsme si na novou éru plynu museli počkat až do 18. století.
![]() |
|
Plynové světlo dokázalo rozsvítit nejen domovy, ale i ulice. S plynovými "kandelábry" jsme se třeba v Praze mohli setkat ještě v 60. letech tohoto století. |
O počátcích výroby svítiplynu jsme se již zmiňovali v souvislosti se zrodem spalovacích motorů. Ve Francii byl jeho průkopníkem P. Lebon, v Anglii skotský inženýr W. Murdock (1754 - 1839). Plyn se užíval především k osvětlování. Plynárny ve městech i městečkách rostly jako houby po dešti. Plynové lampy svítily zpočátku prostým plamenem hořícího plynu, později se začaly používat tzv. punčošky - jemná kovová sítka, která plynový plamen rozžhavil doběla. Tyhle lampy svítily mnohem jasněji, ale ani to je nezachránilo. Stejně jako malé plynové motory, ani plynové osvětlení si nedokázalo poradit s konkurencí elektrického proudu. Například v Praze byly poslední pouliční plynové svítilny zrušeny koncem 50. let.
Mezitím se však pro plyn našlo nové uplatnění. Někdy v letech po 1. světové
válce se začal široce využívat k vaření a také čím dál tím víc i pro vytápění. V posledních desítiletích se
stále více využívá místo plynu vyráběného z uhlí v plynárnách zemního plynu. Byla objevena
obrovská ložiska plynu, často doprovázející ropná ložiska.
Moderní technika umožnila dopravu plynu plynovody na vzdálenosti mnoha
tisíc kilometrů. A tak si dnes, aniž si to uvědomujeme, vaříme kávu nad plamenem
hořícího plynu, který k nám "přitekl" až z dalekých ruských plání.
Zemní plyn je velmi čisté palivo. Je proto velmi výhodné užívat ho pro
vytápění ve velkých městech i jako palivo v elektrárnách. Při všech jeho výhodách
však nesmíme zapomínat, že jeho zásoby na Zemi jsou sice velké, ale nikoli
nevyčerpatelné. Je to bohatství, které jsme zdědili, a neměli bychom je marnotratně
vyplýtvat.
![]() |
Výstavba plynovodu. |
Energie ukrytá ve fosilních palivech umožnila lidstvu vytvořit technickou civilizaci - mnohonásobně zvýšit lidskou sílu, zkrátit vzdálenosti, zrychlit tempo života, snížit závislost člověka na přírodních podmínkách, udělat jeho život pohodlnějším. Záleží však jen na nás, jestli tento život bude také hodnotnější a šťastnější. Vždyť žádné vynálezy světa a sebemohutnější zdroje energie nemohou udělat lidi lepšími.
![]() |
Tento mohutný stabilní plynový motor byl poháněn plynem vzniklým při procesech tavení ve vysoké peci. |