Úvodní stránka

Slunce vaří

Jednou z možností přímého využití energie slunečního záření je tepelná příprava pokrmů. V našich zemích bohužel není intenzita slunečního záření tak velká jako v rovníkových krajinách, Přesto si můžete aspoň s jednoduchými modely slunečních vařičů ověřit, že "na tom něco je". Pro inspiraci vám nabízíme několik jednoduchých pokusů a konstrukcí, které si můžete levně a snadno zhotovit i na kuchyňském stole.
 
Reflektor na prstu - ze silnější hliníkové fólie (alobalu) vystřihněte kruhovou výseč o poloměru asi 8 cm a slepte z ní kužel. Pak do vrcholu kužele vystřihněte otvor, kterým projde váš prst. Jestliže takový jednoduchý reflektor zamíříte směrem ke Slunci, jsou sluneční paprsky soustřeďovány zkosenými stěnami na kůži vašeho prstu. Za chvíli na něm pocítíte příjemné zvýšení teploty.

Vařič z krabice - obstarejte si plochou lepenkovou krabici a její víko přilepte tak, aby se dalo volně odklápět. Povrch víka a vnitřek krabice polepte alobalem. Krabici položte na vodorovnou podložku a víko nastavte tak, aby odráželo sluneční světlo dovnitř krabice. Uprostřed postavte černě natřenou plochou nádobku s vodou. Teplota vody bude postuponě růst. Vyzkoušejte také variantu s průhlednou fólií, zakrývající krabici.

Jednoduchý vařič - kus lepenky polepte alobalem a pak z něho vystřihněte stěny budoucího vařiče. Jejich tvar a nastavení pokusně upravte tak, aby odrážely co nevíc slunečních paprsků směrem k nádobce s vodou uprostřed. Až dosáhnete optimálního tvaru, můžete zhotovit definitivní verzi vařiče.

Parabolický vařič - z lepenky polepené alobalem vystřihněte 8 - 16 dílů, ze kterých samolepicí páskou slepte plochou parabolu. Namiřte ji směrem ke Slunci a pokusně určete přibližnou polohu ohniska paraboly. Konstrukci paraboly můžete zpevníte vhodnou konstrukcí z dřevěných lišt. To vám umožní umístit u ohniska držák pro vložení nádobky se zahřívanou vodou.


Za slunečného dne můžeme u nás z 1 m2 plochy solárního kolektoru získat kolem 600 W. Abychom slunečním zářením nahradili obyčejnou varnou konvici o příkonu 2 000 W, museli bychom mít solární kolektor o ploše přes 3 m3. Parabolické zrcadlo soustřeďující paprsky by muselo mít průměr nejméně 2 m. A to je poměrně rozměrné zařízení, které si stěží pořídíme k vaření vody na čaj. Zvlášť, kdybychom si ten čaj chtěli uvařit večer ...
 
Sluneční vařiče nacházejí největší využití v chudých oblastech, v zemích tzv. třetího světa, kde je slunečního záření dostatek a naopak je tam nedostatek jiného paliva.