Úvodní stránka

Udělejte si magnetický urychlovač

Nelákalo by vás postavit si na kuchyňské stole malý lineární urychlovač? Zkonstruovat skutečný lineární urychlovač se vám zcela jistě nepodaří. Jeho princip je sice jednoduchý, ale technická realizace je tak náročná, že v amatérských podmínkách není možná. Jestliže se spokojíte s modelem, který místo nabitých částic urychluje malé ocelové kuličky, s chutí se pusťte do práce. Budete potřebovat:
asi 60 cm dlouhý odřezek plastové elektrikářské instalační lišty
4 malé dostatečně silné magnety (my jsme pro zesílení účinku použili kombinaci feritových magnetů s magnety, vymontovanými z vyřazeného pevného disku počítače
9 ocelových kuliček přiměřeného průměru

Ke zhotovení stačí jen pár drobností

Urychlovací magnety s ocelovými kuličkami

Listem pilky na železo vyřežte do lišty zářezy pro zapuštění magnetů. Vzdálenost zářezů závisí na síle magnetů a velikosti kuliček, tady bude třeba trochu experimentovat. V našem modelu je mezi zářezy vzdálenost 7 cm. Do zářezů zasuňte magnety a přiložte k nim dvojice kuliček podle obrázku.
 

Stačí lehce postrčit první kuličku ...

Cvrnkněte lehce do první kuličky směrem k prvnímu magnetu. Kulička narazí na magnet a na opačné straně od něho odletí druhá z dvojice kuliček (je dál od magnetu a proto je k němu přitahována menší silou). Kulička je přitažena - a urychlena - druhým magnetem, od kterého po nárazu opět odletí vzdálenější kulička. Ta je urychlena třetím magnetem atd.
 

... a poslední kulička odlétne velkou rychlostí

Poslední kulička už získá takovou energii, že poměrně velkou rychlostí "vystřelí" z opačného konce lišty ven. Podaří-li se vám „vyladit“ konstrukci modelu (vhodné magnety a kuličky, správně nastavené vzdálenosti magnetů), budete příjemně překvapeni jeho výkonem!
 
  SKUTEČNÝ URYCHLOVAČ MODEL URYCHLOVAČE
Co se urychluje: nabité částice ocelové kuličky
Čím se urychluje: elektrickým polem magnetickým polem