Oproti minulým letům došlo ke dvěma podstatným změnám. Nadace nově přijímá žádosti průběžně po celý rok a formuláře se nyní vyplňují přímo na webu www.nadacecez.cz. „Celý proces podávání žádostí jsme maximálně usnadnili a zrychlili. Žadatelům chceme pomáhat, ne je zatěžovat zbytečnou byrokracií,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ.
Každá škola může v grantovém řízení Oranžová učebna a Oranžové schody podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování dárce neovlivní. Stejně jako v minulých letech zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i širokou veřejnost.
Oranžové schody zlepšují přístup hendikepovaných žáků ke vzdělání
Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty
a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody totiž pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů či prostřednictvím stavebních úprav.
Maximální výše příspěvku činí 1 000 000 Kč. Oproti minulým letům mohou školy žádat také
o příspěvky na stavební či mechanické úpravy prostor nebo stávajících zařízení. V uplynulých letech podpořila Nadace ČEZ na jihu Čech čtyři školy. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Jindřichově Hradci loni získala od Nadace ČEZ příspěvek 450 tisíc korun na výstavbu výtahu, který umožní studentům s hendikepem neomezený pohyb ve všech patrech školní budovy. V českobudějovické Střední škole podnikání mohou lidé na vozíčku překonávat bariéry pomocí nového schodolezu.
Na jihu Čech je již sedm Oranžových učeben
Cílem projektu Oranžová učebna je zkvalitňovat výuku technických a přírodovědných předmětů na základních, středních a vyšších odborných školách. Školy mohou žádat o nadační příspěvek na nákup a instalaci výukových zařízení a pomůcek. Studenti tak mohou pracovat s nejmodernějším vybavením včetně speciální výpočetní techniky a seznamují se s probíraným učivem prostřednictvím zábavných pokusů a názorných ukázek.
V Jihočeském kraji se loni moderních pomůcek pro výuku fyziky dočkali například studenti českobudějovického gymnázia Jírovcova nebo Základní školy Dukelská ve Strakonicích. Vedle těchto dvou škol využívají Oranžové učebny také na ZŠ Malá Strana v Týně nad Vltavou, ZŠ a MŠ Dříteň, ZŠ Hluboká nad Vltavou, Gymnáziu České v Českých Budějovicích a Základní škole v Borovanech.
Veškeré potřebné informace o grantových řízeních Oranžová učebna a Oranžové schody, pravidla i formuláře naleznou zájemci na stránkách Nadace ČEZ:
http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni/oranzova-ucebna.html
http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni/oranzove-schody.html
V případě dotazů se mohou žadatelé obracet na e-mail: info@nadacecez.cz.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002 s cílem zastřešit svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje prostřednictvím grantových řízení různé veřejně prospěšné aktivity zaměřené na děti a mládež, sociální oblast, kulturu, sport, vzdělávání, infrastrukturu a ekologii. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Programy Nadace ČEZ: Oranžové hřiště, Oranžová učebna, Oranžové schody, Oranžové kolo a Podpora regionů. Více informací na www.nadacecez.cz.
O dalších projektech podporovaných Skupinou ČEZ se dozvíte na http://www.cezregiony.cz/#1 nebo http://www.facebook.com/#!/CEZlidem