Oproti minulým letům došlo ke dvěma podstatným změnám. Nadace nově přijímá žádosti průběžně po celý rok a formuláře se nyní vyplňují přímo na webu. „Celý proces podávání žádostí jsme maximálně usnadnili a zrychlili. Žadatelům chceme pomáhat, ne je zatěžovat zbytečnou byrokracií,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ.
Každá škola může v grantovém řízení Oranžová učebna a Oranžové schody podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování dárce neovlivní. Stejně jako v minulých letech zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i širokou veřejnost.
Oranžové schody zlepšují přístup hendikepovaných žáků ke vzdělání
Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody totiž pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů či prostřednictvím stavebních úprav.
Maximální výše příspěvku činí 1 000 000 Kč. Oproti minulým letům mohou školy žádat také o příspěvky na stavební či mechanické úpravy prostor nebo stávajících zařízení. V uplynulých letech podpořila Nadace ČEZ v západočeském regionu 3 školy. V Sušici na speciální škole při Základní škole T. G. Masaryka pomáhá hendikepovaným dětem schodolez, díky kterému se bez problémů dostanou i do horních pater školy. Stejně tak je tomu i v ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích – schodolez tu slouží ve školní budově staré 125 let a díky němu je pro všechny žáky dostupná počítačová učebna a učebna hudební výchovy. Že je schodolez užitečný pomocník si na zdejší škole vyzkoušelo i několik zdravých dětí, které ale měly po úrazu nohu v sádře.
Žáci z 11. Základní školy v Plzni už se nemusí bát fyziky
Cílem projektu Oranžová učebna je zkvalitňovat výuku technických a přírodovědných předmětů na základních, středních a vyšších odborných školách. Školy mohou žádat o nadační příspěvek na nákup a instalaci výukových zařízení a pomůcek. Studenti tak mohou pracovat s nejmodernějším vybavením včetně speciální výpočetní techniky a seznamují se s probíraným učivem prostřednictvím zábavných pokusů a názorných ukázek.
V západočeském regionu vzniklo již 6 Oranžových učeben. Zatím poslední modernizované učebny v této lokalitě se dočkali studenti ze Střední průmyslové školy v Ostrově. Názorně a prakticky se technickým předmětům učí také v Základní škole v Habartově, kde mohou žáci provádět atraktivní pokusy s novými měřícími senzory Pasco a výsledky vidět na interaktivní tabuli.
Veškeré potřebné informace o grantových řízeních Oranžová učebna a Oranžové schody, pravidla i formuláře naleznou zájemci na stránkách Nadace ČEZ.
V případě dotazů se mohou žadatelé obracet na e-mail: info@nadacecez.cz.