--------------------------------------    OSUDY ČLOVĚKA     --------------------------------------
 
Einstein v Praze  

V prvních letech po publikování speciální teorie relativity si získával Einstein čím dál větší vědecké renomé. Horší to však bylo s finančním zabezpečením rodiny se dvěma dětmi. Proto, i když s určitým váháním, přijal nabídku pražské německé univerzity na místo řádného profesora od 1. dubna 1911 na nově zřízeném Ústavu teoretické fyziky ve Viničné ulici 7 na Albertově. Pedagogické povinnosti nebyly náročné - měl jen pět přednášek týdně: tři z mechaniky a dvě z vybraných kapitol kinetické teorie tepla. Případné další přednášky a semináře závisely jen na jeho rozhodnutí. Einstein měl tedy dost času na vlastní vědeckou práci, zejména na problémech nové teorie gravitace. V té době se také zúčastnil důležitého vědeckého Solvayovského kongresu v Belgii, na němž se setkal s nejvýznamnějšími fyziky té doby - Lorentzem, Planckem, Rutherfordem, Sommerfeldem, Nernstem a dalšími. Později se o svém pražském pobytu zmínil těmito slovy:

Speciální teorie vznikla v Bernu. Tam byly rovněž počátky obecné teorie relativity. Jasnější se mi však stala teprve v Praze a v Curychu. Dokončil jsem ji až v Berlíně. ... V tichých místnostech Ústavu teoretické fyziky pražské univerzity jsem objevil, že z ekvivalenčního principu vyplývá odchylka světelných paprsků v blízkosti Slunce v pozorovatelné míře. Tehdy jsem ovšem nevěděl, že před více než sto lety byl podobný důsledek odvozen z Newtonovy mechaniky a z emisní teorie světla.
Rodina Einsteinových bydlela na Smíchově, v Lesnické ulici č. 7 (tehdy se jmenovala Třebízského). Einstein si brzy našel přátele zejména mezi pražskými židovskými intelektuály. Setkával se s literáty Maxem Brodem a Franzem Kafkou, filozofy H. Bermannem a F. Weltschem, archeologem M. Winternitzem, matematikem G. Pickem nebo svým budoucím nástupcem ve funkci P. Frankem. Nejčastějším místem schůzek byl salon Berty Fantové v domě „U jednorožce“ v rohu Staroměstkého náměstí. Kromě literárně-filozofických debat se s přáteli jako amatérský houslista často věnoval hudbě.
... Svým prostým vystupováním si Einstein získal srdce všech posluchačů. Na věci všedního života se díval s nadhledem. To, co se zdálo průměrnému jedinci důležité, nemělo pro něj význam. Snad proto pohrdal všemi triky řečnického umění. Hovořil však živě a jasně, nešroubovaně, přirozeně a co chvíli osvěžoval svůj výklad humorem. Mnohý z posluchačů byl nepochybně udiven tím, že teorie relativity je vlastně docela jednoduchá věc ...
Ze vzpomínek účastníka Einsteinovy první pražské přednášky

Lesnická ul. 7

Pamětní deska v Lesnické

Dům "U jednorožce"

Einsteinova žena Mileva se na rozdíl od svého muže společnosti vyhýbala a cítila se v Praze opuštěná a nespokojená. Chtěla se vrátit do Curychu a Einstein jejímu přání vyhověl. Přispělo k tomu i stísněné ovzduší a poměry v tehdejším Rakousko - Uhersku, které se tak lišily od svobodomyslného Švýcarska. Přijal proto nabídku působení na ETH v Curychu a koncem července 1912 celá rodina z Prahy odjela.
 


2. kapitola

Začátek článku

Obsah