5. 8. 2013

Informace z JE Temelín 151 / 2013

Druhý blok je v provozu na plánovaném výkonu. Na prvním bloku probíhá plánovaná odstávka spojená s výměnou paliva v reaktoru. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

V sobotu večer došlo na prvním odstaveném bloku ke zvýšenému nátoku technologické vody do sběrné nádrže. Stalo se tak během plánované zkoušky nízkotlakého systému doplňování vody primárního okruhu. Do sběrné nádrže natekl 1,08 m3 technologické vody. Příčinou byla závada na signalizaci otevření, resp. uzavření ventilu. Následně byla signalizace ventilu seřízena a její funkčnost odzkoušena.

Závada, ke které došlo uvnitř uzavřené technologie, neměla vliv na bezpečnost ani na práce probíhající během odstávky. O události byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Událost byla předběžně hodnocena mimo stupnici INES (tedy pod stupněm INES 0).

Mezinárodní stupnice INES hodnotí různé události, závady a poruchy na jaderných zařízeních. Škála má osm úrovní, významnější poruchy jsou od čtvrtého stupně. Nejnižším stupněm je INES 0 značící odchylku, kdy nejsou porušeny limity a podmínky provozu.

Informace o parametrech na 1. bloku dnes 5. 8. 2013 v 15:30 hodin:

  • blok je v plánované odstávce
  • výkon turbogenerátoru - 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 4 660 484 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku dnes 5. 8. 2013 v 15:30 hodin:

  • blok je na plánovaném výkonu
  • výkon turbogenerátoru - 1004 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 3 943 782 MWh

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí Skupiny ČEZ
Jaderná elektrárna Temelín