Elektrárenská společnost ČEZ zaznamenala rozhodnutí vlády odložit výběr strategického partnera společnosti ČEZ na 7. ledna 2002 z důvodu nízké nabídkové ceny. ČEZ pokládá rychlost privatizace, jakož i odpovídající cenu, za velmi významné pro udržení a posílení pozice palivoenergetického komplexu České republiky v konkurenčním prostředí celoevropského trhu a pro expanzi ve středoevropském regionu. Strategický partner nepochybně významně přispěje ke stabilizaci české elektroenergetiky.
ČEZ považuje za důležité, aby byl strategický partner v brzké době vybrán. Pokud by se tak nestalo, směřovala by vzniklá situace k zesílení tlaků, vedoucích k destabilizaci celého odvětví elektroenergetiky a k dalšímu tlaku na znepřehlednění nově se rodícího trhu s elektřinou v České republice. Dále by eskalovala situace, kdy o úspěšnosti nerozhoduje cena produktu. To by následně mohlo vyústit nejenom v postupné “rozbití“ české elektroenergetiky, ale i v omezení využívání tuzemských dodavatelů surovin a služeb.Společnost ČEZ prodává od roku 1992 svoji elektřinu distribučním společnostem za původní cenu zhruba 1,14 Kč/kWh. Při zohlednění vlivu inflace lze tedy říci, že cena reálně poklesla zhruba o polovinu. Těžko lze nalézt jiný podnik, který deset let prodává za neměnné ceny. Díky úsporným a racionalizačním opatřením mohl ČEZ elektřinu pro příští rok dále zlevnit. Jeho nová nabídka Duhové energie pro rok 2002 je levnější, než jeho dodávky pro domácí trh v letošním roce. ČEZ předpokládá, že nabídka bude za ceny o zhruba 5 procent nižší, než stanovil Energetický regulační úřad. Protože však v ČR - na rozdíl od většiny západoevropských států - není výroba propojena s distribucí, neprojevuje se u konečných spotřebitelů levnější výroba společnosti ČEZ.Pod “rouškou domnělého liberalizmu“ se předkládá veřejnosti teze, že více vlastníků monopolních sítí vytváří trh. Záměrně se zaměňuje vlastnictví sítí a obchodní využívání těchto sítí. Konkurence však nevzniká a ani nemůže vznikat tím, že v různých oblastech vlastní sítě jiní vlastníci, ale pouze tím, že tyto sítě mohou využívat všichni účastníci trhu - obchodníci, výrobci, atd.ČEZ věří, že výběr strategického partnera proběhne začátkem příštího roku. V Evropě již brzy vznikne pět, maximálně šest nadnárodních multiutilit fungujících v oblasti elektřiny, plynu, dodávky vody, telekomunikačních služeb apod. Jsme přesvědčeni o tom, že je lepší být sebevědomou součástí jedné z nich, než čekat a být z trhu postupně vytlačováni. Téma “strategický partner a ČEZ“ je o udržení odvětví do budoucna. Privatizace probíhá i v okolních zemích a pokud ČR prohospodaří tento čas (zvláště když plynárenství svého strategického partnera již získalo) bude nezbytné velice rychle realizovat jiné kroky vedoucí ke stabilitě českého palivoenergetického komplexu.Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ18. 12. 2001
Tiskové prohlášení elektrárenské společnosti ČEZ k odkladu privatizace
Elektrárenská společnost ČEZ zaznamenala rozhodnutí vlády odložit výběr strategického partnera společnosti ČEZ na 7. ledna 2002 z důvodu nízké nabídkové ceny. ČEZ pokládá rychlost privatizace, jakož i odpovídající cenu, za velmi významné pro udržení a posílení pozice palivoenergetického komplexu České republiky v konkurenčním prostředí celoevropského trhu a pro expanzi ve středoevropském regionu.