Tiskové zprávy str. 3

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
ČEZ ESCO

Zájem o bezemisní elektřinu roste: Jak o zelenou, tak o jadernou

Firmy snižují svoji uhlíkovou stopu a svůj dopad na životní prostředí. Zájem o elektřinu z obnovitelných zdrojů a z jádra opět stoupl. Společnost ČEZ ESCO loni svým zákazníkům dodala 2 TWh zelené elektřiny, což bylo o 10 % více než v roce 2022. Původ elektřiny z obnovitelných zdrojů zaručují tzv. záruky původu, které zákazníci od ČEZ ESCO obdrží s dodanou elektřinou. ČEZ ESCO v loňském roce zároveň dodala zákazníkům také 630 GWh elektřiny z jaderných zdrojů, to představuje meziroční nárůst o 13 %.

8. 3. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Produkty a služby
ČEZ ESCO
Elektromobilita

ČEZ staví ultrarychlé dobíjecí stanice pro síť KM-PRONA. První funguje u Pece pod Sněžkou

*Spolupráce ČEZ a KM-Prona přinese v příštích letech desítky stojanů
*První ultrarychlý stojan 180 kW vznikl ve Velké Úpě v Krkonoších
*Elektroauta u něj za 10 minut doplní baterie na dalších 200 km cesty
*Stejné stojany vzniknou v síti KM-PRONA v Hodkovicích, Liberci a Zásmukách
*U Mnichova Hradiště na dálnici D10 postaví ČEZ stojany s výkonem 360 kW
*Nejvýkonnější česká síť dobíjecích stojanů umí naráz obsloužit přes 1300 aut

Řetězec čerpacích stanic KM-PRONA věří elektromobilitě a ve spolupráci s provozovatelem nejvýkonnější české sítě veřejného dobíjení ČEZ začíná osazovat své areály ultrarychlými stojany. Po premiéře v krkonošské Velké Úpě vzniknou další stojany umožňující dobití auta za pár minut také na dalších místech. V nejbližší době půjde hlavně o stanice kolem dálnice D10 včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stojanech na 57. kilometru u Mnichova Hradiště. Dobíjecí stanice vznikají i díky grantu z Operačního programu Doprava.

4. 3. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
ČEZ ESCO
Elektromobilita

Jak dobíjejí řidiči u ČEZ? Rychlejší stanice zvedly za poslední tři roky průměrný odběr o 47 % a zkracují dobu dobíjení

*Růst kapacity baterií nových e-aut vytáhl za 3 roky průměrný odběr u ČEZ o 47 %
*O více než 45 % vzrostlo za poslední rok využití ultrarychlých stojanů
*V průměru přibude ČEZ 700 nových řidičů měsíčně, celkem jich už je přes 20 tisíc
*Podle průzkumu Ipsos jsou řidiči dobíjející u stojanů ČEZ spokojenější v porovnání s přímými konkurenty provozujícími srovnatelné sítě
*Lidé nejvíce oceňují dostupnost, spolehlivost a jednoduchost nabíjení, stejně jako uživatelsky přívětivé řešení pro platby a faktury ve službě futurego

Řidiči čerpající energii do e-aut si od stojanů nejvýkonnější české sítě veřejných dobíjecích stanic v prosinci v průměru „odvezli“ v bateriích 20,7 kWh bezemisní elektřiny, ještě před třemi lety to bylo jen 13,5 kWh. Nově instalované ultrarychlé stojany začínají přispívat ke zkracování doby dobíjení: více než 35 % řidičů odjíždí od stanic za méně než 30 minut. I proto lidé podle výzkumu agentury Ipsos vysoce hodnotí hlavně dostupnost, spolehlivost a intuitivní dobíjení u stojanů ČEZ. Ty vznikají z prostředků Operačního programu Doprava i díky investicím ČEZ.

7. 2. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
ČEZ ESCO

Největší česká baterie ve Vítkovicích zahájila ostrý provoz. Akumulátor od ČEZ ESCO pomůže stabilizovat energetickou soustavu

Největší bateriový systém České republiky začíná fungovat.
Zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra postavila v ostravských Vítkovicích společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO.
Baterie je výkonem 10 MW o více než 30 % větší než současný lídr trhu.
Pojme energii pokrývající denní spotřebu 1 300 domácností a současně přispívá ke stabilizaci sítě i k zajištění požadovaných parametrů elektřiny.
Díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 procent vyšší kapacitu.
ČEZ tak naplňuje jeden z cílů oznámených ve strategii Čistá Energie Zítřka: postavit do roku 2030 úložiště energie o výkonu 300 MW a podpořit transformaci české energetiky.

1. 2. 2024