Infocentra

slidehow-ETUVyužijte možnost návštěvy provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice. Prosíme, předem se objednejte!

Mezi roky 2007 a 2012 elektrárna Tušimice II  prošla grandiózní komplexní obnovou, která zajistí její budoucí provoz podle současných evropských standardů přibližně do roku 2035, kdy se předpokládá vytěžení sousedního dolu Libouš. Účinnost elektrárny se zvýšila o 6 % čímž dochází k 14% úspoře paliva na vyrobenou MWh. Modernizovaná technologie umožní spalovat v budoucnu i méně kvalitní palivo z dolu Libouš.

Exkurzi do Tušimic doporučujeme spojit s návštěvou Malé vodní elektrárny | Želina na řece Ohři, která je pozoruhodnou architektonickou a technicko-historickou památkou!

Podívejte se na trailer - pozvánku k návštěvě modernizované uhelné elektrárny Tušimice!

 

JE TemelínInfocentrum jaderné elektrárny Temelín

Jaderná elektrárna Temelín leží přibližně 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Elektřinu vyrábí ve dvou výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320.

Kdy nás můžete navštívit?

Pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je informační centrum otevřeno každý den (včetně sobot a nedělí) od 9.00 do 16.00 hod., v červenci a srpnu od 9.00 do 17.30 hod.JE DukovanyInfocentrum jaderné elektrárny Dukovany

Elektrárna Dukovany je druhou největší jadernou elektrárnou s instalovaným elektrickým výkonem 2 040 MW a nachází se asi 30 km jihovýchodně od Třebíče, v trojúhelníku, který je vymezen obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany.

Kdy nás můžete navštívit?

Otevřeno je každý den od 9.00 do 16.00, kromě státních svátků (24., 25., 26. 12., 1. 1. a na Velikonoční pondělí). V období letních prázdnin je provozní doba prodloužena od 9.00 do 17.00 hodin.


Informační centrum Obnovitelné zdrojeInfocentrum Obnovitelné zdroje

Informační centrum je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Představí vám principy a možnosti využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce a biomasy, představí také tepelné čerpadlo a geotermální energii.

Kdy nás můžete navštívit?

Informační centrum je otevřeno pro veřejnost denně od 9.00 – 16.00 hodin.Vodní elektrárna DalešiceInfocentrum vodní elektrárny Dalešice

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice byla vybudována v katastru obce Kramolín v letech 1970 až 1978 na řece Jihlavě. Sypaná hráz je cca 100 m vysoká, ve strojovně elektrárny jsou čtyři reverzní Francisovy turbíny, každá o výkonu 120 MW.

Kdy nás můžete navštívit?

Červenec - srpen (letní prázdniny): Po - Ne (vč. státních svátků), 9:00 - 16:00
Září - červen: Po - Pá, 9:00 - 16:00 (kromě státních svátků – 24. 12., 25. 12., 26. 12., 1. 1. a Velikonočního pondělí).


Vodní elektrárna Dlohé StráněInfocentrum vodní elektrárny Dlouhé stráně

Novinka: Virtuální prohlídka! Základní informace Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vybudována v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Mnohé její objekty byly umístěny do podzemí a objekty na povrchu jsou ohleduplně začleněny do přírody.

Kdy nás můžete navštívit?

Celoročně ve všedních dnech včetně svátků, sobot a nedělí od 8.00 do 17.00 hod. vždy po předchozím objednání.


Vodní elektrárna LipnoInfocentrum vodní elektrárny Lipno

Vodní elektrárna Lipno I je součástí vltavské kaskády. Její nádrž s rozlohou téměř 50 km2 představuje svou plochou naše největší umělé jezero. Obsah nádrže 306 mil. m3 vody je využíván pro víceleté řízení odtoku.

Kdy nás můžete navštívit?

V letní turistické sezoně od 15. června do 15. září je centrum otevřeno denně od 10 do 16 hodin (poslední prohlídka od 15 hod.). Mimo sezónu je informační centrum k dispozici na základě objednávky.


Ledvice-IIIInfocentrum Ledvice

Infocentrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.

Informační centrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje.

Kdy nás můžete navštívit?

Infocentrum je otevřeno pro veřejnost od pondělí do pátku od 7.00 do 15.00 hodin.


OrlíkInfocentrum vodní elektrárny Orlík

V září 2012 se otevřelo Regionální informační centrum v Solenicích, které slouží jako zázemí exkurzím do vodní elektrárny a hráze Orlík. Infocentrum nemá pevně stanovenou otevírací dobu. Funguje při konání exkurzí nebo po telefonické dohodě na 737 50 69 50. Exkurze do provozu – strojovny a hráze je možná po rezervaci na stejném čísle sedm dní v týdnu. V létě je možné absolvovat lodní výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky.

Kontakt pro objednání

Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737506950 (číslo je funkční denně od 6:00 do 20:00), nebo e-mailem pisecko {zavináč} email {tečka} cz.


Vodní elektrárna ŠtěchoviceInfocentrum vodní elektrárny Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice bylo budováno v letech 1938 až 1947. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká a 120 m dlouhá. K vodnímu dílu patří i plavební komora, která překonává rozdíl mezi horní a spodní hladinou 19,10 m a je ojedinělá ve střední Evropě.

Kdy nás můžete navštívit?

Celoročně vždy po předchozím objednání. Objednávejte se prosím v pracovní dny od 7:00 do 15:00 hodin.

 


Informační centrum VydraInfocentra malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila a stálá expozice "Šumavská energie"

Expozice obsahuje mj. krajinný model území od Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje i modely vodních elektráren s aktivní simulací technologického procesu. Návštěvníci mohou shlédnout některou z tematicky souvisejících videokazet a prohlédnout si i blízkou národní technickou památku, malou vodní elektrárnu Čeňkova Pila z roku 1912.

Velká část expozice je zaměřena na Vchynicko-Tetovský plavební kanál. Nově zde zájemci najdou i informace o energetické Skupině ČEZ a vodních elektrárnách jejích členských společností. 

Kdy nás můžete navštívit?

V květnu jen středa a sobota, od 1. června do 30. září denně kromě pondělí. Začátky prohlídek jsou v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

Vytisknout mapu

Vyhledat body v okolí:

ve vzdálenosti