Tiskové zprávy str. 1
Energie z jádra se v zásuvkách českých domácností objevila poprvé před 40 lety
Přesně 3. května uplyne 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky, která se nachází u obce Dukovany na rozmezí krajů Vysočina a Jihomoravského. Od svého spuštění v roce 1985 se dukovanská elektrárna stala klíčovým pilířem energetické stability a bezpečnosti země. S dosavadní výrobou přesahující 525 000 GWh čisté bezemisní energie je zdrojem s největší výrobou u nás, která by stačila pokrýt celkovou spotřebu České republiky na celých 9 let. Výstavba a velmi krátké uvedení jednotlivých bloků do provozu, které proběhlo v letech 1985 (1. výrobní blok), 1986 (2. výrobní blok) a 1987 (3. a 4. výrobní blok), je dodnes světovým úspěchem české jaderné energetiky. ČEZ při příležitosti výročí připravil speciální webovou stránku na adrese www.40letdukovany.cz, která mapuje historii elektrárny ve 40 fotografiích.
30. 4. 2025
Cestu na Polom lemuje nová alej
Hradec Králové, duben 2024 – V Bartošovicích v Orlických horách kolem obnovené cesty na Polom vyrostla nová alej. Nadace ČEZ projekt podpořila částkou 150 tisíc korun v grantovém řízení Stromy.
29. 4. 2025
Učni i studenti Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni nabírali praktické zkušenosti „z terénu“ od odborníků z ČEZ Distribuce
V rámci motivačních programů Prokop Diviš a Prokop Digiš, kterých se učni i studenti Středního odborného učiliště elektrotechnického, Plzeň (SOUE) pravidelně účastní, uspořádala společnost ČEZ Distribuce ve spolupráci se školou Zážitkový den v jejím areálu. Zhruba 120 žáků SOUE absolvovalo výklad i praktické ukázky lidí přímo „od fochu“. Odborníci z ČEZ Distribuce mj. prezentovali, co umí na místě přistavený měřící vůz využívaný např. při diagnostice kabelů či vyhledávání poruch, nebo simulovali menší elektrický výboj, hoření kabelů či další praktické ukázky z jejich práce. Na konci letošního školního roku převezmou nejlepší učni a studenti SOUE Plzeň zapojení do obou programů diplomy a finanční odměny na Krajském úřadě v Plzni.
29. 4. 2025
Nově vysazených osmdesát lip srdčitých má připomínat 80 let od skončení 2. světové války a také zaniklou osadu Skřivánčí Pole u Starých Křečan
Staré Křečany – Alej o celkovém počtu osmdesáti lip srdčitých nyní zakořeňuje kolem cyklotrasy č. 211 v okolí Skřivánčího pole ve Starých Křečanech. Počet stromů není nahodilý, neboť má připomínat 80 let od skončení 2. světové války. I když měly jít lípy do země až začátkem května za účasti místních obyvatel a hlavně žáků ze Základní školy a Mateřské školy Staré Křečany, musely být nakonec vysazeny vzhledem k jejich již započatému vegetačnímu růstu okamžitě po doručení. Ve finále se tak o výsadbu, na kterou přispěla Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy 150 000 korunami, postarali zaměstnanci obce.