Zajištění havarijní připravenosti

Důsledným dodržováním bezpečnostních principů při všech činnostech (projektování, konstrukce, provoz), existencí ochranných bariér a instalací redundantních a diversifikovaných bezpečnostních systémů je zajištěno, aby při provozu nedošlo ani k nekontrolovatelnému rozvoji řetězové štěpné reakce ani k nedovolenému úniku radioaktivních látek nebo ionizujícího záření do životního prostředí.

 

Zásady havarijní připravenosti

Na základě platných bezpečnostních standardů je jaderná elektrárna dostatečně odolná i za situací, které během její životnosti vůbec nemusí nastat. Za účelem prověření naplnění platných bezpečnostních standardů se provádí rozsáhlé analýzy vzniku a rozvoje projektových havárií a preventivně se stanovují technická a organizační opatření na likvidaci jejich možných důsledků. Tyto analýzy a příslušná opatření se uvádí v bezpečnostních zprávách. Největší pozornost je věnována událostem s nejhorším dopadem na zařízení jaderné elektrárny a na její okolí. Při všech analýzách je uplatňován konzervativní přístup, který zajišťuje, aby nedošlo k podcenění reálné situace.

Přes všechna zmíněná bezpečnostní opatření má Jaderná elektrárna Temelín pro případ vzniku událostí, které mohou  mít za následek porušení ochranných bariér, vypracován systém ochranných opatření lidí nacházejících se v elektrárně a obyvatelstva. Tento systém je rozpracován ve Vnitřním havarijním plánu.

Základní požadavky na havarijní připravenost jsou stanoveny vyhláškou SÚJB č. 359/2016., o podrobnostech k zajištění zvládání radiační mimořádné události. Zajištění havarijní připravenosti jaderné elektrárny znamená vytvoření technicko-organizačních podmínek pro:

  • zjišťování vzniku mimořádné událostí
  • posuzování závažnosti událostí
  • vyhlašování událostí
  • provádění odezvy na událost
  • způsoby omezení ozáření osob
  • ověřování havarijní připravenosti

Do systému havarijní připravenosti Jaderné elektrárny Temelín jsou přesně definovaným způsobem zapojeny všechny potřebné vnější složky a současně jsou deklarovány jejich pravomoci a odpovědnosti.

Posuzování závažnosti událostí

Pro posuzování závažnosti událostí jsou události členěny do tří kategorií.

Radiační mimořádná událost 1. stupně

Radiační mimořádnou událostí prvního stupně je radiační mimořádná událost zvládnutelná silami a prostředky obsluhy nebo pracovníků vykonávajících práci v aktuální směně osoby, při jejíž činnosti radiační mimořádná událost vznikla.

Radiační nehoda

Radiační nehodou je radiační mimořádná událost nezvládnutelná silami a prostředky obsluhy nebo pracovníků vykonávajících práci v aktuální směně osoby, při jejíž činnosti radiační mimořádná událost vznikla, nebo vzniklá v důsledku nálezu, zneužití nebo ztráty radionuklidovéhozdroje, která nevyžaduje zavedení neodkladnýchochranných opatření pro obyvatelstvo.

Radiační havárie

Radiační havárií je radiační mimořádná událost nezvládnutelná silami a prostředky obsluhy nebopracovníků vykonávajících práci v aktuální směně osoby, při jejíž činnosti radiační mimořádná událost vznikla, nebo vzniklá v důsledku nálezu, zneužití nebo ztráty radionuklidového zdroje, která vyžaduje zavedení neodkladnýchochranných opatření pro obyvatelstvo.

Každá z výše uvedených kategorií události  je definován dosažením některé z předem stanovených zásahových úrovní. Při dosažení některé kategorie události  se vždy aktivuje  organizace havarijní odezvy.

Havarijní podpůrná střediska

Havarijní podpůrná střediska jsou v systému havarijní připravenosti jaderné elektrárny speciálně upravená a vybavená pracoviště, určená pro zajištění podpory činností personálu. Schéma struktury havarijních podpůrných středisek na JE Temelín je znázorněno na schématu.

schema

Havarijní podpůrná střediska se budují s cílem zajistit podporu při odezvě na událost. Umožňují provádět odborné analýzy vzniklé události, vyrozumění a vytváření podpory orgánům státní správy pro odezvu na událost.

Varování osob nacházejících se v areálu Jaderné elektrárny Temelín

Varování osob v areálu Jaderné elektrárny Temelín se provádí neprodleně po provedení posouzení závažnosti  události. Rozsah varování závisí na kategorii události. K varování se na Jaderné elektrárně Temelín používají venkovní sirény a závodní rozhlas (umožňuje modulovat zvuk sirény).

Varování obyvatelstva v zóně havarijního plánování

Pro zajištění varování obyvatelstva se využívá integrovaného systému tvořeného infrastrukturou celostátního systému varování obyvatelstva. Varování obyvatelstva v zóně havarijního plánování je prováděno bezprostředně po neprodleném vyrozumění dotčených orgánů státní správy a dozoru o vzniku radiační havárie.

Spuštění systému varování obyvatelstva v zóně havarijního plánování se provádí prostřednictvím krajského operačního a informačního střediska hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Součástí systému varování obyvatelstva v zóně havarijního plánování je i odvysílání varovného hlášení v Českém rozhlase a v České televizi.

Schéma zóny havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín je uvedeno v „základních informacích pro případ radiační havárie“


FAQ regarding general meeting
Find more
Často kladené otázky k valné hromadě
Zjistit více