Skip to Content
Malé modulární reaktory

Energetická bezpečnost je podmíněná vhodným energetickým mixem a zdrojovou základnou. Jaderné zdroje jsou vhodným zdrojem pro zajištění dlouhodobě konkurenceschopných cen energií za současného snížení měrných emisí výroby energie. Bez těchto zdrojů bude velmi obtížné nahradit snižující se produkci z uhlí a zvyšující se spotřebu elektřiny způsobenou rostoucí elektrifikací hospodářství v EU, která je dána dekarbonizačními závazky států i soukromého sektoru.

Transformace zdrojové základny je pro Skupinu ČEZ zajímavou příležitostí, a proto si v rámci VIZE 2030 - Čistá Energie Zítřka stanovila cíl snížit emisní náročnost výroby do roku 2030 o více než 50 % oproti roku 2019. Součástí vize je výstavba nových jaderných zdrojů, jak velkých bloků, tak technologie SMR.

Pro udržení stabilních dodávek energie je tedy nasnadě rozšířit zdrojovou základnu jaderných zdrojů. Z toho důvodu se v rámci Skupiny ČEZ zabýváme SMR již nyní. Masivním rozvojem OZE, nedostatečným počtem stabilních a řiditelných zdrojů může v přenosové soustavě vznikat nestabilita, což bude mít vliv na spolehlivé dodávky elektrické energie pro domácnosti a průmysl. Rapidní ústup od uhlí, a v pozdějších letech i od zemního plynu, způsobí nerovnováhu v přenosových soustavách v celé Evropě a značně se promítne i do teplárenství, kdy při absenci obou fosilních zdrojů de facto přestane existovat centralizované zásobování teplem.

S výstavbou SMR se pojí hospodářský růst a dlouhodobá vize mj. i ve školství a průmyslu. Retenci jaderného know-how, které ČR nepochybně stále má, a po kterém je nyní celosvětově poptávka, je příkladem, proč je výstavba nových jaderných zdrojů důležitá. SMR jsou vhodným zdrojem i z dalších několika důvodů, a to díky očekávaným nižším kapitálovým investicím, vyšší flexibilitě umístění, větší škálovatelnosti, která umožňuje dostupnost této technologie i pro státy, které jadernou elektrárnou nedisponují (jako příklad můžeme uvést Estonsko).

Hlavním cílem programu SMR Skupiny ČEZ je vybudovat 3 000 MWe instalovaného výkonu v SMR v ČR do konce 40. let. První SMR je naplánován k výstavbě v lokalitě JE Temelín a další v nejaderných lokalitách Tušimice a Dětmarovice. Technologický partner, který bude vybrán, musí být především schopen dodat bezpečnou a zároveň konkurenceschopnou technologii v potřebném čase a být ochoten uzavřít se společností ČEZ, a.s. strategickou globální obchodní spolupráci za nejlepších možných podmínek. V rámci této strategické spolupráce se snažíme o co největší zapojení českého dodavatelského řetězce v globálním měřítku.

Program SMR je zaměřen na technologii lehkovodních SMR prioritně určených pro výrobu elektrické energie, tepla, případně dalších výstupů. Jedná se o technologie, které jsou v takové úrovni vyspělosti, že umožňují umístění ve zvolených lokalitách v časovém horizontu, který rámcově odpovídá cílům programu.

 

SMR = Small (Medium) Modular Reactor

Small = malý – výkon do 300 MWe / střední – výkon do 700 MWe.

Modular = koncept umožňující prefabrikaci komponent s možností jejich sériové výroby a vzhledem k jejich menším rozměrům i nižšími nároky kladenými na dopravou a instalaci.

Reactor = zařízení využívající štěpení jader na produkci tepla k výrobě elektrické energie.

Malé modulární reaktory nejsou v principu novinkou, jde o historicky zvládnutou technologii, která se současně uzpůsobuje pro masové nasazení v energetice. Na jejich vývoji se pracuje již dlouhé roky. Jak sám název malý modulární reaktor naznačuje, SMR se odlišuje od velkého jaderného bloku tím, že má obvykle nižší instalovaný výkon. Základní principy technologií SMR zvažovaných pro výstavbu v ČR se zásadním způsobem neliší od velkých bloků, které jsou využívány např. v současně provozovaných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Jedním z velkých potenciálů je možnost umístit SMR do lokalit po odstavených/odstavovaných uhelných elektrárnách, kam by se velké jaderné bloky umístit nedaly. Tímto řešením by mohly navázat na stávající dodávky elektrické a tepelné energie. Jejich nasazení je možné za podmínky splnění národní a mezinárodní legislativy o využívání jaderné energie pro mírové účely. Kromě využití stávající lokality se nabízí možnost zachovat know-how v energetickém průmyslu při retenci kvalifikované pracovní síly. Od klasických (velkých) reaktorů se SMR mohou lišit například ve zjednodušeném designu, ekonomice postavené na možnosti sériové výroby oproti ekonomice z rozsahu, tak jak je tomu u velkých bloků, nebo předpokládanou kratší dobou výstavby. V současné době soukromý kapitál čím dál více vstupuje do vývoje se záměrem nasadit SMR na přelomu 20. a 30. let.

Modularita technologie umožňuje sériovou výrobu, popř. unifikací jaderných stavebních jednotek, které se snadněji přepraví a sestaví v celek na místě výstavby. Přesunem části realizace do továren se snižuje riziko časových průtahů, respektive zvyšování nákladů. Měly by se tím výrazně snížit jednotkové náklady, zlepšit kvalita, zvýšit efektivita a samozřejmě také významně snížit doba výstavby elektrárny, s čímž souvisí celá ekonomika projektu. SMR tak jako ostatní jaderné zdroje podléhají v ČR a jiných státech plnění požadavků atomového zákona a jeho prováděcích vyhlášek, nad jehož plněním má gesci SÚJB.

Navrhované konstrukce SMR jsou obecně jednodušší a koncepce bezpečnosti SMR se často více spoléhá na bezpečnostní systémy schopné funkce bez vnějšího napájení a inherentní bezpečnostní charakteristiky reaktoru, které minimalizují stav tavení paliva a radiační havárie. To znamená, že v takových případech není k odstavení systémů nutný lidský zásah ani vnější energie či síla, protože pasivní systémy se spoléhají na fyzikální jevy jako je přirozená cirkulace, konvekce, gravitace a samo přetlakování. Obecně lze konstatovat, že SMR jsou principiálně vývojově pokročilejší verzí již zažitých technologií, které inkorporují do svých designů inherentní bezpečnostní prvky.