Skip to Content
Co jsou malé modulární reaktory

Malé modulární reaktory (SMR – z anglického Small Modular Reactors) jsou nové projekty jaderných reaktorů, které se od těch současných liší výrazně menším výkonem. Ten dosahuje od jednotek megawattů (pak se jedná o tzv. mikroreaktory) až po nižší stovky MW. Mohly by být v blízké budoucnosti vhodnou bezemisní náhradou fosilních zdrojů (uhlí, plyn) pro výrobu elektřiny i tepla.

Druhým jejich důležitým aspektem je modularita. Tradičně jsou jaderné elektrárny stavěny na základě typizovaného projektu, který je ovšem podstatným způsobem upraven na míru pro každou jednotlivou realizaci.

Myšlenka SMR oproti tomu počítá s co nejvyšší standardizací projektu. Malé jaderné stavební jednotky, respektive moduly, se sériově vyrábějí v továrně a následně se převážejí a instalují jako jeden celek. Odpadá tak náročná část výstavby na místě a zároveň se maximálně snižuje riziko průtahů. Z toho důvody by se mohlo významně zjednodušit a zrychlit také povolovací řízení.

Další z výhod této technologie je i možnost sestavování modulů do jednotek vyššího instalovaného výkonu podle aktuální potřeby.