Polsko

Informace o elektrárnách provozovaných v rámci Skupiny ČEZ v Polsku.

V současnosti Skupina ČEZ na území Polska provozuje jednu malou elektrárnu a druhou staví. Oba zdroje se nacházejí ve Slezsku.

Borek

MVE BorekV polovině roku 2013 byla zprovozněna malá vodní elektrárna Borek. Zdroj čisté energie s instalovaným výkonem 0,885 MW leží poblíž Krakova a může zásobovat elektřinou na 220 domácností. Nachází se na hrázi plavebně energetického kanálu, který byl vybudován již v polovině 50. let minulého století. Je na něj napojen další energetický kanál, který slouží k chlazení bloků uhelné elektrárny Skawina. Elektrárna Borek disponuje Kaplanovou turbínou o spádu 11 metrů a s průtokem 9m3/s. Elektrárna Borek je zařazena do mechanismu podpory malých vodních elektráren, tzv. Feed-In-Premium-Tarif (prémiové výkupní ceny). Tarif poskytuje zdrojům finanční podporu ve výši 90 % referenční ceny z aukcí po dobu 15 let.

Skawinka II

Malá vodní elektrárna vyrůstá na místě bývalé elektrárny Skawinka (1961-2017) v areálu uhelné elektrárny Skawina v lokalitě na jihozápad od Krakova. Plánovaný instalovaný výkon činí 0,92 MW. S dokončením se počítá v roce 2020. Také Skawinka II získala potvrzení o zařazení do Feed-In-Premium-Tarif pro malé vodní zdroje.