Infocentrum Ledvice

Exkurze zdarma! Infocentrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.

Novinka: Virtuální prohlídka!

Infocentrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd. Kapacita informačního centra pro skupiny je 50 osob.

Infocentrum nabízí pohled do minulosti, současnosti a budoucnosti klasické energetiky. Jeho návštěvníci se mohou nejdříve prostřednictvím 3D filmu seznámit se vznikem Vesmíru, tedy i planety Země a jejím evolučním vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, kdy se mezi plavuněmi a přesličkami proháněli dinosauři, jaký je potkal osud a co z toho vzniklo.  

Samozřejmě uhlí a od něj už byl jen krůček, trvající ovšem ještě řadu století, ke zrození první uhelné elektrárny a po ní pak dalších. Závěrečný pohled na osvícená města pak nenechá nikoho na pochybách, že se ocitl správně – v předpolí Elektrárny Ledvice, v níž se staví nový moderní vysoce ekologický výrobní zdroj.

I s tím je možné se ve virtuálním a interaktivním světě Informačního centra seznámit. Pomocí joystiku se do velké trojrozměrné obrazovky ponoří každý a hned vidí, jak vypadá elektrárna zevnitř. Projde se kolem turbíny, nahlédne do odsíření, kotelny a dalších provozů. Samozřejmostí je pak audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu a rekultivace. Prostřednictvím více či méně náročných testů si pak každý může ověřit své znalosti z klasické energetiky, ať už s nimi na prohlídku Informačního centra přišel nebo je zde právě získal.

Po dostavbě nového zdroje bude v rámci exkurzí umožněn vstup na vrchol nejvyšší budovy v České republice (150 metrů vysoká) nabízející atraktivní vyhlídku.

Kdy nás můžete navštívit?

Infocentrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od pondělí do pátku, vždy od 7 do 15 hodin (s výjimkou státních svátků). V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat prostřednictvím telefonu na čísle 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz. Informační centrum bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Modernizace elektráren přinese další zlepšení v oblasti životního prostředí na severu Čech.

UPOZORNĚNÍ: služby odborného průvodce je třeba předem objednat!

POZOR! Pro návštěvu Infocentra Ledvice lze využít bezplatné autobusové spojení! (výstup na zastávce "Ledvice úpravna uhlí")

Turistickou známku Infocentra elektrárny Ledvice je možno zakoupit v Infocentru města Bílina, Břežánská 50/4

mapa LedviceKde nás najdete?

Infocentrum Elektrárny Ledvice
ČEZ, a. s. – Elektrárna Ledvice

Bílina, č.p. 141
418 48 BÍLINA

Tel.:  +420 411 10 2313
E-mail: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz

GPS: 50°34'39.255"N, 13°46'55.979E

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: zastávka Úpravna uhlí (autobus)

Parkování – bezplatné parkoviště u Infocentra

Infocentrum Elektrárny Ledvice se nenachází v Bílině, ale téměř v Ledvicích!

Fotogalerie

Fotografie