Infocentrum Ledvice

Exkurze zdarma! Infocentrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.

Infocentrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhuv České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd. Kapacita informačního centra pro skupiny je 50 osob.  

Novinka - od dubna 2018 je návštěvníkům zpřístupněna rozhledna v Ledvicích

Elektrárna Ledvice - celkový pohled

Celkový pohled na nejvyšší průmyslovou stavbu ČR se zaskleným vrcholem a vyhlídkovým ochozem rozhledny (v pravé věži)

Navštivte nově otevřenou rozhlednu umístěnou na vrcholku bloku kotelny elektrárny Ledvice.

Nový zdroj v Ledvicích – nejmodernější klasická elektrárna ve střední Evropěnabízí díky své poloze mezi Českým středohořím a východním úpatím Krušných hor také jedinečné výhledy.

Od dubna 2018 je návštěvníkům k dispozici prosklená vyhlídka s přístupným ochozem ve výšce 144 metrů na nejvyšší průmyslové stavbě v České republice.

Prohlídka je možná po předchozí návštěvě Infocentra na základě předchozí rezervace na 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz

Časy exkurzí: úterý - sobota, 8:00, 10:00, 12:00, 14:00

Pravidla exkurzí na rozhlednu:

  • pouze pro návštěvníky starší 6 let,
  • vstup pro děti je omezen věkovou hranicí 6 - 15 let, a to pouze v doprovodu dospělého, který za děti plně odpovídá,
  • v případě více než 10členné exkurze budou návštěvníci rozděleni na skupiny,
  • nejde o součást Infocentra, účastníci vstupují do výtahu v doprovodu vyškoleného personálu
  • vlastní pevná, uzavřená obuv + rozlišovací vesta, kterou návštěvník obdrží při vstupu ve vestibulu
  • zkušební provoz v tomto modelu bude probíhat do konce srpna 2018

Rozhledna na Elektrárně Ledvice - detail

Detailní pohled na zasklený vrchol věže s vyhlídkovou terasou

Co uvidíte: Zhruba 10 kilometrů východním směrem upoutá pozornost kuželovitý masiv Milešovky (837 m. n. m.) pokládané za největrnější horu České republiky. Na bývalé sopce je dnes meteorologická stanice i rozhledna s restaurací.

Jižním směrem za bývalým lázeňským městem Bílina vystupuje další dominanta kraje – 539 metrů vysoká Bořeň označovaná za největší povrchový znělcový útvar ve střední Evropě. Nejvýraznější dominantou samotné Bíliny je zámek přestavěný v 17. století do současné podoby. Magnetem pro turisty je historizující centrum města, kostel sv. Petra a Pavla s výraznými gotickými a renesančními prvky.

Na jihozápad za Ledvickým zdrojem se rozkládají doly Bílina, za kterými jsou patrné obrysy rafinérií v Záluží u Mostu.

Severozápadní horizont odhaluje zhruba 15 kilometrů vzdálené hřebeny Krušných hor v oblasti Klínů, Loučné (956 m. n. m.) a Bouřňáku (869 m. n. m.).

Novinka: Virtuální prohlídka!

INFOCENTRUM

Infocentrum nabízí pohled do minulosti, současnosti a budoucnosti klasické energetiky. Jeho návštěvníci se mohou nejdříve prostřednictvím 3D filmu seznámit se vznikem Vesmíru, tedy i planety Země a jejím evolučním vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, kdy se mezi plavuněmi a přesličkami proháněli dinosauři, jaký je potkal osud a co z toho vzniklo.  

Samozřejmě uhlí a od něj už byl jen krůček, trvající ovšem ještě řadu století, ke zrození první uhelné elektrárny a po ní pak dalších. Závěrečný pohled na osvícená města pak nenechá nikoho na pochybách, že se ocitl správně – v předpolí Elektrárny Ledvice, v níž se staví nový moderní vysoce ekologický výrobní zdroj.

I s tím je možné se ve virtuálním a interaktivním světě Informačního centra seznámit. Pomocí joystiku se do velké trojrozměrné obrazovky ponoří každý a hned vidí, jak vypadá elektrárna zevnitř. Projde se kolem turbíny, nahlédne do odsíření, kotelny a dalších provozů. Samozřejmostí je pak audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu a rekultivace. Prostřednictvím více či méně náročných testů si pak každý může ověřit své znalosti z klasické energetiky, ať už s nimi na prohlídku Informačního centra přišel nebo je zde právě získal.

Kdy nás můžete navštívit?

Infocentrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od úterý do soboty, vždy od 8 do 16 hodin (s výjimkou státních svátků). V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat prostřednictvím telefonu na čísle 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz. Informační centrum bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Modernizace elektráren přinese další zlepšení v oblasti životního prostředí na severu Čech.

UPOZORNĚNÍ: služby odborného průvodce je třeba předem objednat!

POZOR! Pro návštěvu Infocentra Ledvice lze využít bezplatné autobusové spojení! (výstup na zastávce "Ledvice úpravna uhlí")

Turistickou známku Infocentra elektrárny Ledvice je možno zakoupit v Infocentru města Bílina, Břežánská 50/4

mapa LedviceKde nás najdete?

Infocentrum Elektrárny Ledvice
ČEZ, a. s. – Elektrárna Ledvice

Bílina, č.p. 141
418 48 BÍLINA

Tel.:  +420 411 10 2313
E-mail: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz

GPS: 50°34'39.255"N, 13°46'55.979E

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: zastávka Úpravna uhlí (autobus)

Parkování – bezplatné parkoviště u Infocentra

Infocentrum Elektrárny Ledvice se nenachází v Bílině, ale téměř v Ledvicích! Pro vyhledávání v navigaci, prosím, zadejte výrazy Dobíjecí stanice ČEZ, Chudeřice, Bílina.

Fotogalerie

Fotografie