Infocentrum Ledvice

UPOZORNĚNÍ

- 30.4. bude uzavřené Infocentrum z provozních důvodů

Exkurze zdarma! Infocentrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.

Infocentrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhuv České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd. Kapacita informačního centra pro skupiny je 50 osob. Více informací najdete v Návštěvním řádu Infocentra Ledvice.

Novinka - od dubna 2018 je návštěvníkům zpřístupněna rozhledna v Ledvicích

Elektrárna Ledvice - celkový pohled

Celkový pohled na nejvyšší průmyslovou stavbu ČR se zaskleným vrcholem a vyhlídkovým ochozem rozhledny (v pravé věži)

Navštivte nově otevřenou rozhlednu umístěnou na vrcholku bloku kotelny elektrárny Ledvice.

Nový zdroj v Ledvicích – nejmodernější klasická elektrárna ve střední Evropěnabízí díky své poloze mezi Českým středohořím a východním úpatím Krušných hor také jedinečné výhledy.

Od dubna 2018 je návštěvníkům k dispozici prosklená vyhlídka s přístupným ochozem ve výšce 144 metrů na nejvyšší průmyslové stavbě v České republice.

Prohlídka je možná po předchozí návštěvě Infocentra na základě předchozí rezervace na 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz

Časy exkurzí: úterý - sobota, 8:00, 10:00, 12:00, 14:00

Pravidla exkurzí na rozhlednu:

  • pouze pro návštěvníky starší 6 let,
  • vstup pro děti je omezen věkovou hranicí 6 - 15 let, a to pouze v doprovodu dospělého, který za děti plně odpovídá,
  • v případě více než 10členné exkurze budou návštěvníci rozděleni na skupiny,
  • nejde o součást Infocentra, účastníci vstupují do výtahu v doprovodu vyškoleného personálu
  • vlastní pevná, uzavřená obuv + rozlišovací vesta, kterou návštěvník obdrží při vstupu ve vestibulu

Rozhledna na Elektrárně Ledvice - detail

Detailní pohled na zasklený vrchol věže s vyhlídkovou terasou

Co uvidíte: Zhruba 10 kilometrů východním směrem upoutá pozornost kuželovitý masiv Milešovky (837 m. n. m.) pokládané za největrnější horu České republiky. Na bývalé sopce je dnes meteorologická stanice i rozhledna s restaurací.

Jižním směrem za bývalým lázeňským městem Bílina vystupuje další dominanta kraje – 539 metrů vysoká Bořeň označovaná za největší povrchový znělcový útvar ve střední Evropě. Nejvýraznější dominantou samotné Bíliny je zámek přestavěný v 17. století do současné podoby. Magnetem pro turisty je historizující centrum města, kostel sv. Petra a Pavla s výraznými gotickými a renesančními prvky.

Na jihozápad za Ledvickým zdrojem se rozkládají doly Bílina, za kterými jsou patrné obrysy rafinérií v Záluží u Mostu.

Severozápadní horizont odhaluje zhruba 15 kilometrů vzdálené hřebeny Krušných hor v oblasti Klínů, Loučné (956 m. n. m.) a Bouřňáku (869 m. n. m.).

Novinka: Virtuální prohlídka!

INFOCENTRUM

Infocentrum nabízí pohled do minulosti, současnosti a budoucnosti klasické energetiky. Jeho návštěvníci se mohou nejdříve prostřednictvím 3D filmu seznámit se vznikem Vesmíru, tedy i planety Země a jejím evolučním vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, kdy se mezi plavuněmi a přesličkami proháněli dinosauři, jaký je potkal osud a co z toho vzniklo.  

Samozřejmě uhlí a od něj už byl jen krůček, trvající ovšem ještě řadu století, ke zrození první uhelné elektrárny a po ní pak dalších. Závěrečný pohled na osvícená města pak nenechá nikoho na pochybách, že se ocitl správně – v předpolí Elektrárny Ledvice, v níž se staví nový moderní vysoce ekologický výrobní zdroj.

I s tím je možné se ve virtuálním a interaktivním světě Informačního centra seznámit. Pomocí joystiku se do velké trojrozměrné obrazovky ponoří každý a hned vidí, jak vypadá elektrárna zevnitř. Projde se kolem turbíny, nahlédne do odsíření, kotelny a dalších provozů. Samozřejmostí je pak audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu a rekultivace. Prostřednictvím více či méně náročných testů si pak každý může ověřit své znalosti z klasické energetiky, ať už s nimi na prohlídku Informačního centra přišel nebo je zde právě získal.

Kdy nás můžete navštívit?

Infocentrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od úterý do soboty, vždy od 8 do 16 hodin (s výjimkou státních svátků). V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat prostřednictvím telefonu na čísle 411 102 313 nebo e-mailu: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz. Informační centrum bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Modernizace elektráren přinese další zlepšení v oblasti životního prostředí na severu Čech.

UPOZORNĚNÍ: služby odborného průvodce je třeba předem objednat!

POZOR! Pro návštěvu Infocentra Ledvice lze využít bezplatné autobusové spojení! (výstup na zastávce "Ledvice úpravna uhlí")

Turistickou známku i turistickou samolepku Infocentra elektrárny Ledvice je možno zakoupit v Infocentru města Bílina, Břežánská 50/4

mapa LedviceKde nás najdete?

Infocentrum Elektrárny Ledvice
ČEZ, a. s. – Elektrárna Ledvice

Bílina, č.p. 141
418 48 BÍLINA

Tel.:  +420 411 10 2313
E-mail: infocentrum.ele {zavináč} cez {tečka} cz

GPS: 50°34'39.255"N, 13°46'55.979E

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: zastávka Úpravna uhlí (autobus)

Parkování – bezplatné parkoviště u Infocentra

Infocentrum Elektrárny Ledvice se nenachází v Bílině, ale téměř v Ledvicích! Pro vyhledávání v navigaci, prosím, zadejte výrazy Dobíjecí stanice ČEZ, Chudeřice, Bílina.

kudy z nudy - logo

 

 

Fotogalerie

Fotografie