6. 11. 2013

Diplom ještě nemají, ale zaměstnání už ano

Některým sice chybí do ukončení studia i tři roky, přesto už mají jistotu zaměstnání. Navíc od společnosti ČEZ mohou ročně získat až 84 tisíc korun. Takové podmínky připravila společnost ČEZ pro deset studentů ČVUT a VUT, kteří se po škole stanou operátory sekundárního okruhu některého z českých jaderných bloků. Šanci podepsat pracovní smlouvu a získat podporu během studia mají i další.

Mezi vybranou desítkou je také jeden Jihočech. Pavel Lamoš z Týna nad Vltavou studuje třetím rokem na Vysokém učení technickém v Brně.  „Mám radost, že otázku, kam po škole, mám vyřešenou. Podle průzkumů mezi vysokoškoláky patří ČEZ k nejžádanějším zaměstnavatelům. Pro mě je to stabilní společnost a jistota do budoucnosti,“ shrnuje jednadvacetiletý mladík.

Vstupenkou do stipendijního programu Vysokoškolák mu byla účast na dvoutýdenní odborné stáži na Jaderné elektrárně Temelín. Tak zvané Letní univerzity se zúčastnil během letošních prázdnin. „Museli jsme také projít psychodiagnostickými testy a zdravotní prohlídkou. Vím, že na práci operátora je dán přesný psychologický profil, který uchazeči musí splňovat. Řídit jadernou elektrárnu považuji za prestižní záležitost, proto jsem rád, že jsem testy úspěšně absolvoval,“ říká spokojeně mladý student.

Výše stipendia závisí na ročníku, který student navštěvuje, a také na jeho studijních výsledcích. Pohybuje se od tří do sedmi tisíc korun měsíčně po celý rok včetně prázdnin.

Operátorů není nikdy dost
Pokud se dostaví dva nové bloky Temelína, budou energetici potřebovat až šest stovek odborníků pro zajištění jejich provozu. I proto s náborovými aktivitami začínají energetici už na středních školách. „Naši pracovníci, kteří se před téměř třiceti lety podíleli na spouštění Dukovan, postupně odcházejí do důchodu. Proto s předstihem oslovujeme budoucí zaměstnance a dlouhodobě podporujeme předávání znalostí a zkušeností mladším ročníkům. Zájem o tento obor rozvíjíme už u středoškoláků a dá se říct, že šikovné techniky hledáme i na základních školách,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Vím proč
Novinkou připravenou pro letošní rok pro žáky základních i středních škol je soutěž Vím proč. „Přibližně v deseti letech se děti rozhodují, zda je láká spíš přírodovědný nebo humanitní směr. Naším cílem je ukázat, že fyzika je zábava, a ovlivnit rozhodování dětí o jejich dalším směrování. Začátkem tohoto měsíce jsme proto vyhlásili soutěž o natočení nejzajímavějšího fyzikálního pokusu. Videa lze vkládat na webové stránky www.vimproc.cz. O vítězích, kteří obdrží tablety, exkurze do našich provozů nebo vstupenky do technických center, rozhodne odborná porota nebo veřejnost,“ říká Martin Máca, HR expert útvaru strategický nábor expert Skupiny ČEZ.

 

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín