Pro pedagogy znamená účast na dvoutýdenní odborné stáži v elektrárně zvýšení profesní erudice, pro mnohé studenty pak potenciální vstupenku do velínů temelínských či dukovanských reaktorů. V každém případě se absolventům Letní univerzity na elektrárně Temelín zvyšuje pravděpodobnost získání budoucího pracovního uplatnění u největší tuzemské energetické společnosti ČEZ. „Mezi studenty se skrývají budoucí operátoři, fyzici, specialisté i manažeři. Během sedmi let se z Letní univerzity stala v podstatě přípravka budoucích energetiků. Vždyť po dokončení vysokých škol více než padesát procent absolventů Letní univerzity přechází do zaměstnaneckého dresu společnosti ČEZ,“ uvedl organizátor Letní univerzity Pavel Šimák.
Prohlédněte si VIDEO z letošní Letní univerzity!
Zájem studentů ocenil ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský. „Doufám, že v evropské energetice zvítězí zdravý rozum. Česká republika dnes směřuje k rozumnému energetickému mixu. Obnovitelné zdroje nejsou sami o sobě schopny pokrýt spotřebu průmyslu ani domácností. Udržet si energetickou soběstačnost i v budoucnu tak nebude možné bez dalších dvou bloků Temelína. Získat personál pro provoz nových zdrojů znamená začít s jeho přípravou nejméně 6 až 8 let dopředu,“ konstatoval Štěpanovský.Pro přípravu výstavby dvou nových temelínských bloků, kontrolu průběhu jejich výstavby i jejich následné provozování bude ČEZ potřebovat stovky nových kvalifikovaných odborníků. „Letní univerzita má obrovský význam v tom, že studenti poznají ČEZ a my poznáme je. To je dobrý předpoklad k tomu, aby u nás mohli být do budoucna zaměstnáni,“ zdůraznil ředitel výstavby nových jaderných zdrojů ČEZ Petr Závodský.
Mezi budoucí operátory Temelína směřuje i jednadvacetiletý Vladimír Šula z Rudíkova u Třebíče, student fakulty elektrotechniky VUT Brno. V průběhu loňských prázdnin absolvoval dvoutýdenní stáž v Dukovanech a nyní i čtrnáctidenní Letní univerzitu v Temelíně. ČEZ mu už od začátku studia vyplácí stipendium, které ho zavazuje k tomu, že po úspěšném ukončení studia v řádném termínu nastoupí do školícího střediska společnosti, kde se bude připravovat na své budoucí uplatnění. Tím bude operátor sekundárního a následně primárního okruhu. „Technické směry a energetika vůbec mají budoucnost. Je to dřina, ale přináší výsledky a profesní postup,“ uvedl Šula.
Nejvyšší počet bodů v závěrečných testech získal čtyřiadvacetiletý Michal Šunka ze čtvrtého ročníku z ČVUT Praha. Ten chce zatím ve studiu pokračovat a po získání titulu Ph.D. má nasměrováno do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. „Jaderná energie je obrovská síla v malém balení a je to nádherná ukázka lidského umu. Letní univerzita mě znovu utvrdila, že je to cesta, kterou se chci do budoucna profesně ubírat,“ naznačil své plány Šunka.
Na letošní Letní univerzitu v Temelíně se hlásilo více než 120 zájemců, přijat byl ale jen každý třetí uchazeč s nejlepšími výsledky. Studenti musí splnit stejná kritéria jako zaměstnanci jaderné elektrárny a to včetně absolvování psychotestů.Podle personalisty Pavla Šimáka začínají mladí lidé více chápat studium technických oborů i své budoucí uplatnění v technice a energetice jako dobrou perspektivu. „Společnost ČEZ má v České republice vybudován systém spolupracujících technických fakult a středních škol. S mnohými absolventy Letní univerzity navazujeme následnou spolupráci ještě při studiu a s vybranými studenty již konkrétně jednáme o stipendiích, jejich uplatnění v ČEZ, spolupráci při studiu nebo na diplomových pracích."
Aktivitu při vyhledávání budoucích odborníků na jadernou energetiku oceňuje i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která v rámci svých časových možností studentům přednáší. „Energetika je bezesporu obor, který vyžaduje hodně času a úsilí, ale na druhou stranu dává dlouhou perspektivu pracovního uplatnění. Například jaderná elektrárna dá od výstavby přes provoz a následné ukončení provozu práci čtyřem generacím techniků,“ poznamenala Dana Drábová.
Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín