17. 8. 2021

Asteroid se blíží! Děti energetiků mají jen pět dní na to, aby zachránily Zemi

Tušimice – přesně pět dní mají na záchranu rodné planety a tím pracoviště svých rodičů děti energetiků ze Skupiny ČEZ, kteří právě absolvují příměstský tábor v Elektrárně Tušimice. Mise mladých zachránců planety musí totiž spojit čtyři živly, aby jejich síla odklonila neznámý asteroid z dráhy Země, který by podle propočtů měl dopadnout přímo do středu elektrárny. Napínavý souboj s časem pro ně začal v pondělí 16. a skončí v pátek 20. srpna. Týden zábavy a ponaučení pořádá pro děti či dokonce už vnoučata energetiků ve spolupráci s vedením elektrárny a odbory zájmové sdružení ARCHEOklub Kadaň manželů Šílových.

„Vloni jsme si poprvé vyzkoušeli, zda je možné mít v rámci příměstského tábora základu přímo v elektrárně, přičemž jsme se hlavně zaměřili na archeologii, historii a přírodu. Tu jsme samozřejmě zahrnuli do programu i letos. Dávnou minulost jsme ovšem nahradili přítomností a hlavně budoucností. I my máme CML - Centrální mozek lidstva, který vypočítal, že se k nám blíží asteroid s fatálními následky pro Zemi,“ říká vedoucí tábora Martin Šil a zároveň přibližuje, co vlastně zhruba třicítku dětí čeká. „Máme čtyři dny na to, abychom našli čtyři elementy – Oheň, Vodu, Zemi a Vzduch. Samozřejmě to není jednoduché, neboť je k nim musí dovést různě ukryté indicie. Pátý den pak musí ještě najít elementator, který dokáže elementy spojit a zmnohonásobit tak jejich sílu, která ve finále odkloní asteroid z dráhy Země.“

Děti tak musely například hned v pondělí najít dřevěné schránky a spálit je, aby odhalily tajemství ohnivého živlu. Schránky byly přitom dobře ukryty na různých místech zrekultivovaného odkaliště elektrárny, takže dobrodružné hledání bylo spojeno i s návštěvou sourozenecké dvojice pastevců Marie a Matěje Hamákových, kteří jim něco pověděli o chovu ovcí a koz. Úterý pak proběhlo ve znamení hledání indicií k nalezení elementu vody ukrytého přímo pod hladinou řeky Ohře. Tudíž se příměstští táborníci vydali na prohlídku malé vodní elektrárnu Želina a jejího okolí. Přímo v nedaleké Kadani pak budou ve středu hledat třetí element Zemi. „A víc neprozradím, protože to ví jen CML. Je sice pravda, že jsem ho naprogramoval já, ale sám si už přesně nepamatuji co jsem do něj vložil,“ dodává šibalsky Martin Šíl.

Program příměstského tábora, jež má základnu v Elektrárně Tušimice se pochopitelně zamlouvá nejen rodičům, ale i vedení elektrárny. „Myšlenka uspořádat příměstský tábor pro děti energetiků přímo v elektrárně mně oslovila už vloni. Dětem se u nás líbilo, tudíž jsme nebyli proti, uspořádat ho letos znova. Manželé Martin a Jana Šílovi jsou zkušení táborníci s dlouholetou praxí, takže se ani nedivím, že pro letošek vymysleli tak zajímavé téma. Další zkušenou vedoucí je v rámci své dovolené, to aby se mohla plně věnovat dětem, i naše koordinátorka BOZP Olga Pazderová. Proto věřím, že se jejich mise na záchranu Země zdaří,“ poznamenal Otakar Tuček. ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.  

Oheň, Voda, Země, Vzduch a mnoho indicií, přičemž každá vede k další. Teprve všechny čtyři elementy pohromadě pak v pátek dětem napoví, kde vlastně mají hledat elementator, aby planetu ochránily před dopadem asteroidu. Jedno je přitom jisté, náročná mise musí být dokončena do páteční 16. hodiny, jinak už se nepodaří Zemi zachránit. Pokud si tedy doma v klidu vypijete páteční čaj o páté, tak vězte, že mise příměstského tábora pořádaného ARCHEOklubem Kadaň se zdařila.