23. 4. 2021

Bezpečnost chodců v Oticích zvýší Oranžový přechod před školkou

Obec Otice znají nejen milovníci lahodného zelí, ale také řidiči – na několika křižovatkách se tady dá odbočit na Ostravu, Opavu, Krnov, Olomouc nebo Vítkov a Budišov nad Budišovkou. Zastupitelé, kteří se proto dlouhodobě věnují zvyšování bezpečnosti silničního provozu, dnes udělali další krok k lepší bezpečnosti chodů a přímo před školkou slavnostně otevřeli Oranžový přechod. Na kvalitní osvětlení přechodu přispěla obci 120 tisíc korun Nadace ČEZ.

O vybudování přechodu starostu požádala skupina rodičů dětí, které docházejí do otické mateřské a základní školy, a také senioři. „Pohybuje se tady opravdu hodně lidí, od rodičů s malými dětmi až po školáky, kteří chodí do školy sami. Přechod je zároveň na trase k vlakovému nádraží a obecním sportovištím,“ vyjmenoval přínosy starosta Vladimír Tancík.

Přechod vznikl na dopravně velmi vytížené silnici II. třídy. Kromě přímého zvýšení bezpečnosti vidí starosta ještě další přínos. „V blízkosti školky jsme dosud přechod neměli, takže mnozí rodiče převáděli své ratolesti přes cestu doslova kdekoliv. To rozhodně není ta nejlepší cesta, jak malým dětem vštípit správné návyky o bezpečném chování v silničním provozu,“ dodal starosta.

V roce 2020 se v Moravskoslezském kraji otevřely Oranžové přechody v Havířově, ve Vřesině na Opavsku, v Hrádku na Jablunkovsku a v Tiché na Novojičínsku. O tom, které obce podpoří Nadace ČEZ letos, se teprve rozhodne – uzávěrka žádostí grantového programu Oranžový přechod je na konci dubna.

Od roku 2013 podpořila Nadace ČEZ v tomto programu 178 projektů, z nichž mnohé zahrnují i dva nebo více přechodů, jen v Moravskoslezském kraji šlo o 27 projektů. „Je to opravdu chvályhodný počin. Pravidelně se zúčastňuji otevírání nově nasvícených přechodů, takže můžu osobně dosvědčit, že jsou pro jednotlivá města i vesnice a hlavně pro místní obyvatele opravdu přínosem,“ dodal krajský koordinátor BESIP Pavel Blahut.

„Moderní osvětlení přechodu zvyšuje bezpečnost chodců o 65 procent. To je jeden z důležitých argumentů odborníků, díky kterému se programu Oranžové přechody věnujeme dlouhodobě,“ vysvětlila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková, proč se energetici na tuto problematiku zaměřují.