Majitelé domácích střešních fotovoltaik mají už jen posledních pár týdnů na to, aby si u dodavatele sjednali převzetí odpovědnosti za odchylku pro svůj výrobní EAN kód. Odchylka je rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou, který je ze strany státu zpoplatněn. U zákazníků, kteří elektřinu jen spotřebovávají, je odchylka zahrnutá do ceny elektřiny od dodavatele. Domácnosti a podnikatelé s mikrozdrojem, kteří elektřinu i vyrábějí prostřednictvím fotovoltaiky, ale budou od 1. 7. za odchylku odpovědní sami, pokud si u dodavatele včas nezajistí její převzetí. Když to nestihnou, nemohou vyrobenou elektřinu posílat do sítě ani sdílet a distributor jim přetoky bude účtovat jako neoprávněnou dodávku do sítě.
Pokuty se vztahují i na ty fotovoltaiky, které nemají přetoky povoleny. Zajistit si převzetí odpovědnosti za odchylku si tak musí i zákazníci s tak zvaným ostrovním režimem. Sankce se šplhají až do výše stovek korun měsíčně.
ČEZ Prodej stále eviduje přes 11 000 zákazníků, kteří si o převzetí odpovědnosti za odchylku zatím nepožádali, i přes opakované výzvy. Pokud to neudělají do 6. června, nebude jim společnost moci zaručit, že administrativní proces se do zákonné lhůty 1. července 2025 stihne. Zajištění totiž může trvat i měsíc.
„Od loňského září na novou legislativní povinnost upozorňujeme všechny naše zákazníky, kterých se to týká. I když v posledních týdnech počet podaných žádostí o převzetí odpovědnosti za odchylku stoupnul, tisíce lidí nám stále nereagovaly. Podání žádosti je přitom extrémně jednoduché – zákazník může vše rychle vyřídit on-line, nebo nás kontaktovat telefonicky či na některém ze zákaznických center. Apelujeme na klienty, aby to nenechávali na poslední chvíli,“ upozorňuje generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Jak postupovat?
On-line: ČEZ Prodej všem zákazníkům, na které má e-mailový kontakt, poslal speciální webový odkaz (tzv. magic link) do MŮJ ČEZ. Po jeho rozkliknutí stačí, když zákazník udělí souhlas s převzetím odpovědnosti za odchylku kliknutím na příslušné tlačítko a o nic dalšího se nemusí starat.
Telefonicky: Speciální bezplatná telefonní linka 800 111 900 dedikovaná výhradně tomuto tématu je k dispozici v pracovní dny od 8 do 16h. Zákazník potřebuje znát číslo svého spotřebního EAN kódu (najde jej na faktuře nebo na smlouvě o připojení odběrného místa) a výrobního EAN kódu (najde jej ve smlouvě o připojení fotovoltaiky, nebo mu bylo zasláno v letošním roce e-mailem či dopisem od distributora, případně jej lze také dohledat v Distribučním portálu ČEZ Distribuce).
Osobně na zákaznickém centru/kontaktním místě: Po celé republice je k dispozici téměř 100 kontaktních míst ČEZ Prodej, kde zákazník může na počkání vyřídit převzetí odpovědnosti za odchylku. Potřebuje k tomu doklad totožnosti a znát číslo svého spotřebního EAN kódu (najde jej na faktuře nebo na smlouvě o připojení) a výrobního EAN kódu (najde jej ve smlouvě o připojení FVE, nebo mu bylo zasláno e-mailem od distributora).
Odběrným místům s fotovoltaikou připojenou do sítě do 31. 12. 2024, která doposud měla jeden EAN kód, distributoři již vygenerovali a zaslali nový výrobní EAN (starý EAN zůstává jako spotřební). Majitelé se musí pro tento výrobní EAN domluvit s vybraným dodavatelem na převzetí odpovědnosti za odchylku. Fotovoltaiky připojené po 1. lednu 2025 musí mít ke svému výrobnímu EANu též zajištěného obchodníka pro odchylku, termín jim sdělí příslušný distributor.