2. 3. 2021

ČEZ se jako jeden z prvních podniků zapojil do samotestování. Rovněž zdvojnásobuje počet testů v klíčových provozech

ČEZ se tento týden jako jedna z prvních českých firem zapojila do samotestování svých zaměstnanců. Už od začátku roku ale ČEZ testuje pravidelně pomocí klasických PCR a antigenních testů v klíčových provozech, jako jsou například jaderné elektrárny a distribuce.

Skupina ČEZ provozuje část kritické infrastruktury naší země, dodávky elektřiny a tepla jsou základem fungování všeho ostatního. Zajištění bezproblémové výroby a distribuce energie proto podřizujeme veškeré naše úsilí. Až dosud jsme testovali více než 1000 zaměstnanců týdně antigenními a PCR testy zejména v jaderných elektrárnách a distribuci a dalších provozech důležitých pro chod kritické infrastruktury. Teď toto tempo ještě navýšíme. Zároveň se jako jedna z prvních firem pouštíme do samotestování. To znamená, že se podle dané metodiky zaměstnanci mohou otestovat sami bez dohledu lékaře či zdravotníka, a předcházet tak šíření nákazy,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ testuje klasickými testy za pomoci zdravotníků týdně zhruba 1000 klíčových zaměstnanců v důležitých provozech. Nyní chce počet těchto testů zdvojnásobit a provádět okolo 2000 PCR a antigenních testů týdně. Tyto testy budou nadále určeny pro zaměstnance důležité pro chod klíčové infrastruktury. Zároveň nově využijeme samotestování. Bude určeno pro ostatní zaměstnance, kteří nejsou standardně testování PCR a antigenními testy a i nadále docházejí do práce. Samotestů bude prováděno řádově tisíce týdně. Další zaměstnanci jsou na home office a do práce nedocházejí.

„Prvních několik tisíc samotestů už k nám dorazilo. Nyní je začneme distribuovat v rámci Skupiny ČEZ a zaměříme se na proškolení zaměstnanců, aby dokázali testy správně používat. Samotest pomůže indikovat například bezpříznakové pacienty. Zaměstnanci s příznaky budou samozřejmě nadále využívat klasických testů,“ říká členka představenstva zodpovědná za lidské zdroje Michaela Chaloupková.

ČEZ je připraven i na formát, kdy by se zaměstnanci samotestovali přímo doma před odchodem do práce. Záležet bude na tom, zda to umožní legislativa.