18. 9. 2023

Chytrý futurego kabel na cesty usnadní dobíjení elektromobilů. Firemním fleetům dodá potřebná data

*Chytrý futurego kabel s výměnnými nástavci usnadní nabíjení kdekoli
*Díky připojení k internetu může fleetmanager nahlížet do webového infosystému
*Provozovatelům firemních fleetů umožní komplexní přehled o dobíjení firemní flotily na veřejných dobíjecích hubech, firemních wallboxech nebo ze standardní zásuvky u zaměstnanců doma
*Dobíjecí stanice rozpozná kabel a automaticky nastaví správné parametry pro nabíjení
Častá praxe dobíjení fleetových elektromobilů, kdy zaměstnanci doplňují energii do baterií na různých místech včetně domova, znamená pro provozovatele firemních flotil problematickou kontrolu a administraci. Řešení představuje přenosná dobíjecí stanice s výměnnou sadou konektorů, která umožní komplexní online přehled o veškerém dobíjení díky propojení kabelu s informačními systémy. Současně zvyšuje jak komfort pro řidiče, tak i celkovou bezpečnost při dobíjení pro lidi, auta i elektrické sítě v místě nabíjení.

Častá praxe dobíjení fleetových elektromobilů, kdy zaměstnanci doplňují energii do baterií na různých místech včetně domova, znamená pro provozovatele firemních flotil problematickou kontrolu a administraci. Řešením představuje přenosná dobíjecí stanice s výměnnou sadou konektorů, která umožní komplexní online přehled o veškerém dobíjení díky propojení kabelu s informačními systémy. Současně zvyšuje jak komfort pro řidiče, tak i celkovou bezpečnost při dobíjení pro lidi, auta i elektrické sítě v místě nabíjení.

futurego kabel je malá přenosná nabíjecí stanice pro dobíjení elektromobilů v interiérech i venkovním prostředí. Váží necelý 1 kilogram a spolu s 5metrovým kabelem a základní sadou tří výměnných konektorů (230V 16A, 3-fázový konektor 400V 16A nebo 32A) se vejde do malého kufříku nebo tašky. Je vybavena 4G konektivitou, která jej automaticky propojuje s informačním systémem. Veškeré dobíjení i mimo veřejnou nebo firemní dobíjecí síť tak umožní automatické zapsání dobíjení do futurego fleet management systému, který automaticky posílá údaje o jednotlivých dobíjeních na relevantní nákladová střediska. Díky tomu fleet managerům odpadává časově náročné a manuální rozúčtování nákladů.

„Naše služby v elektromobilitě stále rozšiřujeme a zkvalitňujeme, často přitom čerpáme inspiraci od samotných zákazníků. Zajímá nás, kde je takříkajíc tlačí bota a jaké funkcionality by využili. Víme proto, že provozovatelé fleetů hodně řeší evidenci případů, kdy řidiči služebních aut nabíjejí na různých místech a hodil by se jim mobilní wallbox. Nově jim nabízíme řešení v podobě přenosné nabíjecí stanice futurego, která vedle sběru dat zvyšuje i komfort řidičů a bezpečnost lidí, aut i elektrických sítí,“ říká Tomáš Dzurilla, ředitel elektromobility ČEZ.

Obsluha je jednoduchá, v zásadě se omezuje jen na výměnu konektorů podle dostupné zásuvky (230V 16A, 3-fázový konektor 400V 16A nebo 32A). Díky nim futurego kabel bezpečně poskytuje nabíjení výkony až do 22 kW, což je úroveň pomalého veřejného dobíjení.

Jak funguje futurego kabel?

  • vhodný typ napájecího konektoru volíme podle typu zásuvky, ke které chceme stanici připojit
  • odpovídající konektor nejdříve zapojíme do futurego kabelu a až potom do elektrické sítě
  • indikační kontrolka na přední straně futurego kabelu nám ukáže hodnotu nabíjecího proudu, který se sám limituje na horní hranici nabíjecího proudu podle typu připojení nebo zásuvky
  • potom je možné připojit futurego kabel do elektromobilu, který se začne automaticky nabíjet

 

ČEZ A ELEKTROMOBILITA Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic, kterých ČEZ provozuje přes 600. Dnes ČEZ provozuje nejvýkonnější veřejnou dobíjecí síť pro elektromobily v České republice. Při zastavení k nabíjení se uživatel identifikuje pomocí zákaznické RFID karty nebo prostřednictvím aplikace futurego, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Aplikace umí např. vyhledat nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální obsazenosti stojanů atd.

Celkový záběr řešení pro zákazníky společností Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility je dnes ale mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.